Pearl Jam’in Yeni Şarkısı Huzurlarınızda

27 Mart’ta yayınlanacak yeni Pearl Jam albümü Gigaton’dan ilk single ‘Dance of the Clairvoyants’ bugün yayınlandı. ‘Dance of the Clairvoyants’ grubun 2018’de yayınlanan ‘Can’t Deny Me’ adlı şarkısından sonra yayınladıkları ilk yeni şarkı.

Birkaç gün önce şarkının giriş bölümünden çok kısa bir parça bazı sitelere düşmüştü ama gerçek olduğuna inanmak pek kolay olmadı çünkü bu kısa kesit Pearl Jam’i hiç andırmıyordu. 80’li yıllara ait bir şarkı gibiydi. Bugün şarkının yayınlanmasıyla anlaşıldı ki sızdırılan kesit gerçekten de Pearl Jam’in yeni single’ına aitmiş. Talking Heads ve David Bowie‘yi andıran ‘Dance of the Clairvoyants’ Pearl Jam’in şimdiye kadar yaptığı en farklı şarkı. Daha şimdiden grubun hayranları şarkı konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Pearl Jam basçısı Jeff Ament da şarkının grup için deneysel bir çalışma olduğunu belirtiyor: “Bu tarz şarkılarla ne kadar gurur duyduğumu tarif edemem. Bildiğiniz gibi kendimize epey zaman verdik ve bu durum daha fazla risk almamıza olanak sağladı. ‘Dance’ deneyim ve gerçek bir iş birliğinin mükemmel bir sonucu. Bence Ed’in şimdiye kadar yazdığı en iyi şarkı sözleri, Matt’in muhteşem davulları ve Mike’ın çılgın gitarlarıyla birleşince ortaya harika bir karışım çıktı. Stone’un bu şarkıda bas çaldığını da belirtmek isterim. Yaratıcılık açısından yeni kapılar açtık ve bu heyecan verici.”  

‘Dance of the Clairvoyants’ı tüm streaming platformları üzerinden dinleyebilirsiniz. Ayrıca single’ın sınırlı sayıda, tek taraflı 7” plak versiyonu da yayınlanacak. Plağı Pearl Jam’in resmi sitesinden ön siparişle satın alabilirsiniz.

Gigaton’un birkaç gün önce paylaşılan şarkı listesi de şöyle:

1. “Who Ever Said”
2. “Superblood Wolfmoon”
3. “Dance of the Clairvoyants”
4. “Quick Escape”
5. “Alright”
6. “Seven O’Clock”
7. “Never Destination”
8. “Take The Long Way”
9. “Buckle Up”
10. “Come Then Goes”
11. “Retrograde”
12. “River Cross”