Pearl Jam’in Yeni Albümü Gigaton Geliyor!

Haftalardır söylentisi dolaşan yeni Pearl Jam albümü nihayet açıklandı. En son 2013 yılında yayınlanan Lightning Bolt’dan uzun bir zaman sonra Pearl Jam’in merakla beklenen on birinci stüdyo albümü Gigaton 27 Mart 2020’de yayınlanacak. Grup, albümün ilk single’ı “Dance of the Clairvoyants”ın önümüzdeki haftalarda yayınlanacağı müjdesini de verdi.

“Bu albümü yapmak çok uzun bir serüvendi. Bazen duygusal olarak karanlık ve karmaşıktı. Ama diğer yandan da müzikal bir kefarete giden heyecan verici ve deneysel bir yol haritası oldu. Gigaton için grup arkadaşlarımla el ele vermek, içinde bulunduğumuz zamanlarda insan ilişkilerine ne kadar ihtiyacımız olduğu konusunda büyük bir farkındalık ve sevgi yarattı,” diyor grubun gitaristi Mike McCready.  

Grup, önceki albümlerinde çalıştıkları Brendan O’Brien ve Adam Kasper yerine Josh Evans ile çalışmış bu kez. Josh Evans daha öncesinde Pearl Jam, Soundgarden, Chris Cornell ve Thunderpussy gibi isimlerin albümlerinde katkıları olan bir isim.

Bir milyar ton anlamında olan Gigaton‘un kapağında fotoğrafçı ve deniz biyoloğu Paul Nicklen’ın “Buz Şelalesi” (Ice Waterfall) aldı fotoğrafı yer alıyor. Norveç’te çekilen bu fotoğraf, Nordaustlandet buzulunun eriyişine tanıklık eden bir kare. Anlaşılan iklim değişikliği ekseninde epey politik bir Pearl Jam albümü dinleyeceğiz.

Grup, yeni albümün duyurusuyla birlikte Kuzey Amerika turnesini de açıkladı. Mart ve Nisan’daki Kuzey Amerika turnesinden sonra Pearl Jam Haziran ve Temmuz aylarında Avrupa turnesine çıkacak.

Pearl Jam’in resmi sitesinden Gigaton ve konser biletleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.