Bir Tamamlanmış Evrim Örneği: Pearl Jam

Pearl Jam artık evrildi. “Grunge is dead” diyecek kadar alçalmadık. Fakat Pearl Jam kendisini artık “Grunge” değil de sanki 1970 Klasik rock dönemine aitmiş gibi hissediyor sanki. Bunun ipuçlarını 2000 tarihli Binaural’de veren Eddie Vedder ve tayfası, artık bu değişimlerini tamamlamış gibi duruyor.

Brandon O’Brian’ın prodüktörlüğünü yaptığı, grubun 10. stüdyo albümü Lightning Bolts 14 Ekim tarihiyle piyasada olacak. Lightning Bolts ‘dan ilk single olan “Mind your manners” 11 Temmuz’da, ikinci single “Sirens” ise 18 Eylül’de piyasaya sürüldü. Yine de albümün genel tavrının bu iki şarkıyla uyuştuğu söyleyemeyiz.

Albümü ilk dinlediğinizde ise, 2009 tarihli Backspacer albümünün devamı gibi durduğunun farkına varıyoruz. Böyle bir kanının oluşmasındaki başlıca etken ise Backspacer albümünün de prodüktörünün O’Brian olması.

Grup bu albümde de yazının başında belirttiğim gibi, “Binaural” den beri taşımaya çalıştığı bayrağı yere indirmiyor. Hatta daha yükseğe çıkarmak için de grubun çabaladığını hissedebiliyorsunuz. Albümü dinlerken The Who, Jefferson Airplane gibi kült gruplardan esintiler duymanız ise bu çabaların sonucu. Fakat grubunuzda, Eddie Vedder gibi bir vokal/söz yazarı ve McCready gibi bir riff ustası var ise “esinti”ler daha farklı bir yere gitmiyor ve dinlediğinizde sadece “Pearl Jam” diyebiliyorsunuz.

Albümün en dikkat çeken parçası ilk single olan “Mind Your Manners”, agresiflikle öne çıksa da albümün genelini yansıtmamakta. Albüm gerçekten çok iyi yazılmış rock baladlarına (Infallible, Yellow Moon) ve 70’ler Klasik rock dönemine aitmiş gibi hissettiren parçalara (Pendulum, Sirens) sahip.

Lightining Bolt, hiçbir sürpriz içermeyen tam bir son dönem Pearl Jam albümü. Pearl Jam’in senelerdir değişmeyen kadro yapısının da bunda etkisi büyük olsa gerek ama artık Pearl Jam radikal değişiklikler konusunda katı bir duruş sergilediğini de artık kabul etmemiz gerekiyor. Fakat hala Pearl Jam söylemek istediklerini paspas altı yapmayıp yüzümüze vuruyor. Yani Pearl Jam aslında hala eski Pearl Jam.

1. Getaway
2. Mind Your Manners
3. My Father’s Son
4. Sirens
5. Lightning Bolt
6. Infallible
7. Pendulum
8. Swallowed Whole
9. Let The Records Play
10. Sleeping By Myself
11. Yellow Moon
12. Future Days

Yalkı Akçay