Parannoul – To See The Next Part of the Dream

Pitchfork kadrosundan Ian Cohen, kaleme aldığı To See The Next Part of the Dream incelemesinde Parannoul ile iletişime geçtiğinden, ancak sanatçının kimliği ya da yaşıyla ilgili bir bilgi alamadığından bahsetmişti. “Kendini internette teşhir etmek istemeyen, hatta ebeveynlerine müzik yaptığını açıklamaya bile çekinen” bu anonim müzisyene bizzat ulaşmaya çalıştığımda benzer bir yanıt aldım: Şu aralar röportaj yapmayı düşünmüyordu, bunun için çok utangaçtı, üstelik İngilizcesi de kötüydü. Bu gizemli kişilikle ilgili neler bildiğimize gelecek olursak: Güney Kore’de ikamet ediyor, öğrencilikle uğraşıyor, Seul’daki odasında müzik besteliyor ve harika işler üretiyor.

Türüne en basit tabirle shoegaze diyebileceğimiz şarkılarda ses katmanları iç içe geçip birbirini basamak basamak yukarı taşıyor, yaşadığımız şahsi bunaltıcı rüyalardan bir başkasının rüyasına ışınlanmış buluyoruz kendimizi. İnişli çıkışlı ve gündelik mantıktan ırak her rüya anlatısı gibi buradaki enstrüman dokusu da yeri geliyor art arda zor virajlar dönüp bünyemize (veya kulaklarımıza) meydan okuyor, yeri geliyor distortion’dan kısa süreliğine uzaklaşıp bulutlarda süzülmemize imkan tanıyor. Kesinlikle içinde düşüşler, kabuslar da barındıran bir rüyalar silsilesi bu, ancak asla tam olarak olumsuz hislere kapılmıyoruz; ne olursa olsun somut dünyanın ağırlığı üstümüzden kalkmış durumda. Hoş geldin manevi dünyanın eğlenceli ve yer yer tekinsiz bilinmezliği…

Parannoul’un şarkıları kendisinin hiç yaşamadığı hatıralara nostalji besliyor, müzisyenin kendi hayallerinin nefes almaya başladığı bir evren inşa ediyor. “Bu dünya alt tarafı bir başkasının rüyası olsaydı / Bir gün uyandığımda bambaşka biri olabilir miydim?” gibi genç ruhlu sorular soruyor, kendi serzenişleri, düş kırıklıkları ve “keşke”lerinden nevi şahsına münhasır bir kaybeden övgüsü inşa ediyor. Korece biliyorsanız bu sözleri de keyifle takip edebilirsiniz elbette, ancak esasında Parannoul’un müziği, sözlerinden fazla şey anlatıyor. Orada sınırsız olasılıklar, kendiniz kurgulayabileceğiniz sınırsız özgürlükler gizli. Yukarı doğru bir adım atmaktan çekinmeyin.

파란노을 (Parannoul)’un Bandcamp sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.