Nubya Garcia’dan Çok Kültürlü Caz: Source

Nubya Garcia Londra doğumlu 29 yaşında bir müzisyen. İlk EP’si Nubya’s 5ive İngiltere’de çeşitli ödüllere layık görülmüş. Kendisi Londra’da ve dünya çapında birçok kulüpte de çalmış bulunuyor. Bu gerçek anlamda ilk albümüyle ailesinin -Guyana ve Trinidad’dan İngiltere’ye göç etmişler- hikayesini ve atalarının hatıralarını yaşatmayı amaçlamış.

“La Cumbia Me Esta Llamando” parçası Bogota, Kolombiya’da kaydedilmiş. (Cumbia Güney Amerika’da popüler bir halk müziği.) “Source” bir reggae-dub parçasının eşliğinde uzun bir şarkı. Albümün kolektif bir efor olduğunu söyleyen Garcia müzik dolu bir evde büyümüş. Reggae, rock, Latin ve Küba müzikleri evde eksik olmazmış. Albüm için tek eleştirim caz piyanosunun sıkça kullanılması, bana nedense tuşlu çalgılar caz müzikle bazen uyuşmuyor gibi geliyor.  

Garcia böyle zengin müzikal etkilerden geçerek bugün çok kültürlü bir albüme imza atıyor. Belki de bu albümü ‘dünya müziği’ kategorisinde sınıflandırmak daha doğru olur. Zira kategorize etmesi kolay olmayan bir albümle karşı karşıyayız. Küresel düzlemde ‘saf kültürleri’ savunanlara inat hibrit ve kültürlerarası geçişlerin bulunduğu bu tür albümleri mümkünse satın alarak da desteklemek gerek diye düşünüyorum.