Nisan Konserleri

Tarih: 08 Nisan 2014
Cults
Mekan: Babylon

Madeline Follin ve Brian Oblivion’dan oluşan indie pop ikilisi Cults, ilk kez İstanbul’u ziyaret ediyor. Özellikle kendi adlarını taşıyan ilk albümleri ile başarılı bir çıkış yakalayan ikili, geçtiğimiz yılın Static albümü ile bu başarıyı perçinledi. Şimdiye kadar hiç dinlemediyseniz Go Outside ve High Road parçaları Cults’ı tanımak için mükemmel bir başlangıç noktası olabilir.

Tarih: 09 Nisan 2014
Iyeoka
Mekan: Babylon

Oi Va Voi, Sade vokalleri ile John Legend müziğine bir parça soul etkileşimleri eklendiğinde Iyeoka’nın müziğine yakın bir tat elde edebiliyorsunuz. Nijerya asıllı Amerikalı sanatçının 2004’ten yılından itibaren 3 albümü yayımlandı. Fakat asıl çıkışını “Simply Falling” adlı single ile yapan Iyeoka aynı zaman Ted Talks’un en önemli konuşmacılarından. Geçtiğimiz Ekim ayında biletleri önceden tükenen bir konser daha gerçekleştiren sanatçı yeniden Babylon’u doldurmaya geliyor.

Tarih: 10 Nisan 2014
Tricky
Mekan: Garaj İstanbul

Trip hop müziğinin öncü isimlerinden Tricky, Garaj İstanbul’da destansı bir performansa imza atmaya geliyor. 1995 yılından itibaren 10 stüdyo albümüne imza atmış isim, son olarak geçtiğimiz yıl False Idols adlı albümünü yayımladı. Björk, PJ Harvey, Mos Def gibi pek çok ünlü ve başarılı müzisyenle birlikte ortak çalışmalar da üreten Tricky’nin karanlık ve atmosferik müziğini görsel öğelerle birleştirerek sunduğu baş döndüren performansı kaçırılmamalı.

Tarih: 11 Nisan 2014
Rufus Wainwright
Mekan: KüçükÇiftlik Park

Barok pop’un prensi diyebileceğimiz bir adam Rufus Wainwright. Kariyerindeki önemli parçaları topladığı albüm “Vibrate: Best of Rufus Wainwright” kapsamında organize edilen turne programına İstanbul’u da ekleyen müzisyen son olarak Out of Game albümünü yayımlamıştı. Rufus Wainwright’ın dokunaklı sesi ve doyurucu melodileriyle büyüleyici bir gece geçirmek isterseniz 11 Nisan Küçük Çiftlik Park konseri kaçırılmayacak bir fırsat.

Tarih: 15 Nisan 2014
David Helfgott
Mekan: İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu

Avustralyalı ünlü piyanist David Helfgott, İstanbul‘da dinleyenlerin unutamayacağı bir resital sunmaya hazırlanıyor. Aslında çoğumuz David Helfgott’u bir şekilde tanıyoruz. Geoffrey Rush’ın performansı ile en iyi erkek oyuncu dalında Oscar ödülü kazanan 1996 yapımı Shine filmi bu şahane piyanistin hayatını konu almaktaydı.  İşte o karakter canlı bir şekilde gözümüzün önünde olacak ve en iyi yaptığı şeyi yaparak piyanonun tuşları arasında kaybolacağımız bir dünyayı aralayacak. Grunge müziğin en başarılı isimlerinden Silverchair’ın 1999 tarihli Emotion Sickness parçasında da yeteneğini konuşturan Helfgott’u dinlemek ve büyük bir hayat mücadelesinin galibini yakından görmek için 15 Nisan’da İstanbul Kongre Merkezi’nde yerinizi almayı unutmayın.

Tarih: 16 Nisan 2014
Kurt Vile
Mekan: Salon IKSV

The War on Drugs ile parlayan ama asıl popülerliğini ve başarısını solo işlerine borçlu olan Kurt Vile, Salon İKSV’de kendi öykülerini kendi dilinden anlatmaya geliyor. Her bir şarkısını, hikaye dinlermiş gibi dinletebilen nadir sanatçılardan olan Vile, son dönem Indie müziğin tartışmasız en başarılı isimleri arasında. Son albümü Wakin on a Prett Daze ile hem elektronik hem de akustik dokunuşlarla hikayeler anlatan Vile, 16 Nisan’da Salon IKSV’de olacak.

Tarih: 17 Nisan 2014
Radio Moscow
Mekan: Beyoğlu Hayal Kahvesi

Amerikalı indie rock topluluğu Radio Moscow, Haziran ayında yayımlanacak yeni stüdyo albümü Magical Dirt’den önce ülkemize uğrayacak. Parker Griggs etrafında şekillenen grup oldukça melankolik ve doygun bir sounda sahip.

Tarih: 23 Nisan 2014  
Puggy
Mekan: Garaj İstanbul

2004 yılında kurulan ve şimdiye kadar 3 stüdyo albümüne imza atmış bir topluluk Puggy. Özellikle son albümleri To Win the World ile ülkeleri Belçika’da ve Fransa’da iyi bir çıkış yapan indie pop grubu, 2015 yılında 4.stüdyo albümünü çıkarmayı planlıyor. Eğlenceli bir sounda sahip grup dans etmek isteyenler için güzel bir fırsat sunuyor.

Tarih: 25 Nisan 2014
Dredg
Mekan: KüçükÇiftlik Park

Neredeyse bütün işlerini birer şahesere dönüştüren bir grup Dredg. Grubun art rock tarzına yakıştırılmasının sebebi de ortaya koyduğu müzik ve diğer sanat dallarındaki işlerin (Resim, video gibi) hepsinin pür sanat içeren şaheserler olması. Şimdiye kadar toplam 5 stüdyo albümü bulunan grup, son olarak 2011 yılında ülkemizi ziyaret etmişti.

2014 yılının şimdiye kadar açıklanan konser haberlerinden en merak uyandıranı şüphesiz Dredg. 25 Nisan Avea Escape To Music kapsamında KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek performansı kaçırmamanız dileğiyle.

Yalkı Akçay