Nada – Medusa

Tür: Alt-Rock, Elektronik

Yakın zamanda yayınladıkları teklilerle bu yıl çıkacak albümlerini müjdeleyen Nada’nın 2014’te hayatımıza giren ikinci albümü Medusa’ya yeniden kulak verin.

Miray Kurtuluş ve Selen Hünerli ikilisinin oluşturduğu Nada’nın kelime anlamını biyografilerinde  “Sanskritçede içsel ses ve evrenin sesi, Sırpçada umut, İspanyolcada hiçlik” olarak belirtiyorlar. Farklı dönemlerde farklı grup ve işlerle de karşımıza çıkan ikili (Mira, Norrda) yeniden bir araya gelerek yeni bir albüm hazırlıyorlar. “İki Örümcek”, “Bırak”, “Uykuda” ve “Ay Doğdu” teklilerini önümüze sunan grubun sesini büyütmesine de katkı sağlayan albümleri “Medusa”yı yeniden dinlemek günü güzelleştirecek bir etkinlik olacaktır.

Medusa” şarkısına ve klibine dair açıklamaları;

Rant politikalarına karşı mücadele veren, mitlere ev sahipliği yapmış Kaz Dağları’nın bereketli sularında çekilen klip, yılan saçlı kadının hikayesini anlatıyor. Ölümün kol gezdiği bu coğrafyada, aşk ve sanatla direnen Nada, Medusa’nın taşa çeviren bakışı gibi gözlerini şiddet ve sömürüyü kadınlara reva görenlere dikiyor. Bu şarkı Değer Deniz ve tüm kardeşlerimiz için bir yakarış: Düş yağmur, hayat ver bu ölü kalplere…

Albümden Tavsiyeler

Gökler:

Sözleriyle bir halk türküsü dinliyormuş hissi veren şarkı elektronik ağırlıklı düzenlemesiyle albümün girişinde beklentilerin rehberi oluyor. Klip çalışmasındaki sadelik anlatımı çok güçlendiriyor.

Medusa:

Tüm albümü açıp baştan sona dinlemenizi tavsiye etsem de adını albüme veren bu şarkının sözleri Medusa’nın mitolojik öyküsünü anlatırken şimdiki zamanın yaşantısına öyle karışıyor ki bu girift anlatım duyguların yüksek perdeden hissedilmesine yol açıyor.

Gördük:

“Doğduk, güneşe inandık, savaşa uyandık” sözleriyle başlayan, albümün en açık anlatımlı ve vurucu şarkılarından biri. Aynı zamanda Atmosferik Rock tınılarını en çok duyduğumuz şarkı.

Dünya Değişiyor:

Dinleyeni albüm yolculuğunda umutla sarmalayan şarkı. Melodik ve ritmik olarak daha pozitif tınılarda dolanan şarkının sözlerinde birkaç satır;

“Dünya değişiyor, Biliyoruz ateş gecede parlar, Karanlıktan aydınlığa, Yalnızlıktan hep bir araya”