Money İle Manchester Sokaklarında Bir Yolculuk

Manchester deyince aklınıza hangi müzisyenler ve gruplar gelir? Joy Division, The Smiths ve Oasis mi? Yoksa The Verve, Lamb ya da Elbow mu? Bu isimler bile tek başına Manchester’ın müzikal açıdan ne kadar verimli topraklar olduğunun kanıtı. Hal böyle olunca bu yöreden çıkan yeni isimlere dikkat kesilmemek ve kendilerini belli bir beklentiyle dinlememek mümkün olmuyor. Manchester’ın güncel müzik camiasının yeni isimlerinden biri de Money.

İlk albümleri The Shadow of Heaven’i Ağustos 2013’te Bella Union etiketiyle çıkardılar. 2013 yazında ve sonbaharında Avrupa’nın birçok şehrini turladılar. Sonuçta hem Manchester hem de Bella Union (Beach House, Explosions in the Sky, The National, Midlake gibi isimlere ev sahipliği yapan) referansıyla sunulan Money’e kayıtsız kalmak mümkün olmadı.

Money on yıldan fazla bir süredir arkadaş olan Jamie Lee, Charlie Cocksedge, Billy Byron ve Scott Beaman’den oluşmakta. Grubun solisti ve şarkı sözlerinin yazarı olan Jamie Lee, şiirden çokça etkilendiğini dile getiriyor ve yaşadıkları şehrin müziklerini şekillendiren ana unsur olduğunu belirtiyor. Yaptıkları müziğin karakteristik bir atmosferi var ve bunu kendilerinden önceki Manchester’lılardan devraldıklarını söylemek yanlış olmaz. Nasıl ki bir Joy Division parçasını duyar duymaz tanırsınız, Money’nin de kendi yarattığı atmosferle aklınıza kazınmaması mümkün değil. Baskın gitarları, hiç kesilmeyen bas sesi ve yumuşak vokaliyle Money insanı ışıklı, köpük balonlarla dolu ve kendini hafif hissedeceği bir odaya sokuyor. Jamie Lee, yazdığı şarkı sözlerinde muğlaklığı tercih ettiğini söylüyor. Bir röportajında herkesi ve her şeyi önemsediği gençlik yıllarını geride bıraktığını anlatan Jamie Lee, tek isteğinin hayatı tutkuyla yaşamak olduğunu anlatmış. Bu tutku Money’in müziğinde kendini o kadar belli ediyor ki karşınızda hayatı iyisi ve kötüsüyle kucaklamaya hazır bir grup olduğunu görüyorsunuz. Yeri geliyor ölümden ve cennetin eninde sonunda cehenneme dönüşeceğinden bahsediyorlar, yeri geliyor herkesi sevmelerine rağmen insanlardan ayrı durmanın iyiliğinden. Şarkılarında hayatı ve tanrı inancını sorguluyorlar, iyilik ve kötülükten bahsediyorlar.

Money’nin yarattığı sadece rüya gibi bir atmosfer değil, sizi de kendi arayışlarına ortak ediyorlar. Birlikte bilmediğiniz bir şehrin sokaklarında geziniyor, zaman zaman karanlık dehlizlere dalsanız da sonunda renkli ışıklar göreceğiniz bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Tek resmi videoları ve oyuncu Cillian Murphy’nin de ilk yönetmenlik denemesi olan Hold Me Forever ile Money’in dünyasına süzülüyoruz.

Merve Durubal