Moko – Bilmek İstemediğim Ama Kabullendiğim Şeyler

Midwest emo türünde Türkçe şarkılar ürettiği Küçük Dünya ile daha önce yapılmamış bir iş deneyen Moko, bize geçen sene verdiği röportajda müzisyen mahlasının hikâyesini “Kişiliğimin bir parçası. Daha kırılgan, daha üzgün ve yoğun duygularla hayatı yaşıyor.” sözleriyle tasvir ediyordu. Geçtiğimiz günlerde paylaştığı yeni albümü Bilmek İstemediğim Ama Kabullendiğim Şeyler bu yoğun duyguları bir kez daha içerirken şarkı sözleri bir önceki sefere göre -spesifik olarak çocukluk ve gençlik yıllarına yönelik- daha otobiyografik izlenimler bırakıyor.

Bir sinema salonunda başlayan yolculuk, Moko’nun hayattaki amacını sorgulamasıyla, lise yıllarını kendi rolüne kavuşamadığı bir tiyatro oyununa benzetmesiyle, özgüvenine kavuşma yolculuğunun aktarımıyla devam ediyor. “Selam…selam“da artık ‘küçük dünya’sında gülmenin zor gelmediğini vurgularken albümler arası bir bağlantı da kurmuş oluyor. Unutulmamak isteyen, umudun ve sevginin peşinde koşan başka buruk sözlerle albümde ilerlemeye devam ediyoruz. “Çiçekleri Severim Ama Çoğunun Adını Bilmiyorum” konuk vokallerle hikaye anlatıcılığına fazladan perspektifler kazandırıyor. Albümün belki de en komik durağı olan “Bence Hamburger Sağlıklı Çünkü Et Var“ı burada ayrıca anlatıp sürpriz bozmak istemiyorum, ama dinlerken yüzünüze bir gülümseme kondurması muhtemel. Beyblade turnuvaları, Nintendo, büyüme sancıları, Peter Pan derken “Mutlak Noktası” ve “Bir Hayaletin Günlüğü“nde ölüm kavramını da denkleme dahil eden Moko, içimizdeki çocuğun hayatımızın sonuna kadar bizimle kalabileceğine dair tüyolar veriyor belki de.

Bilmek İstemediğim Ama Kabullendiğim Şeyler, çoğunlukla çocuksu bir masumiyet taşırken konsept albüm denebilecek kadar bütünlüklü bir müzikal ve lirikal altyapıda seyrediyor. Öte yandan ‘kasıtlı olarak boğuk bir kalitede’ diyebileceğim prodüksiyon kısmında bir adet çekincem mevcut. Enstrüman miksajının vokallerin ses düzeyinin ardında biraz ezilmiş durması, albümün sözlerini ve anlatılanları öne çıkarırken diğer katmanların işçiliğini takdir etmenizi ilk başta zorlaştırabilir. Yine de varoluş, kimlik sorgulamaları, çocukluk, gençlik, sevgi, aşk ve ölüm üstüne gayet özdeşleştirebilir sorular soran bu karanlık ama bir o kadar da enerjik çalışma, içerdiği çiğ katarsislerle ruhunuzu doğru anlarda iyileştirebilir.