Mini Söyleşi: lilyu

Son güncelleme:

Indie – akustik tarzda şarkılar üreten lilyu, üçüncü teklisi “Kafam Bomboş”u geçtiğimiz günlerde Mevzu Records etiketiyle yayımladı. Biz de kendisiyle iletişime geçip minik ve tatlı bir sohbet gerçekleştirdik.

Klasik tanışma sorusu: Seni tanımayanlar için lilyu kimdir?

Ortaokul yıllarında kendini ifade etme yolu olarak (sonraki yıllarda tek sığınağı olacağını bilmeden) müzikle tanışabilmiş şanslı bir kız. O zamandan beri de “lilyu” adıyla üretimlerine devam ediyor.

Ya da, “karanlık” görünse de aslında o karanlığı kabullenişi ve kucaklayışıyla içinde aydınlığı da barındıran, kendi dünyasında yaşayan 23 yaşında bir müzisyen lilyu.  

İlk teklim “Rüya” Mevzu Records tarafından 2020 yılında yayımlandı. İkinci teklim “Farklı Olabilirdi” ve son teklim “Kafam Bomboş”un da yayınlanmasıyla artık uzun zamandır planladığım EP’m üzerine çalışmaya başlayabildim. 

Üçüncü teklin “Kafam Bomboş” geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Nedir hikâyesi?

Kısaca “Kafam Bomboş”, lilyu’nun içsel çatışmalarını ve anlam arayışını içeren duygusal bir yolculuğu anlatıyor aslında. Kader algısını ve kayboluşunu da yansıtıyor bir yandan.

Daha detaylı bahsedecek olursam, şarkıyı yazdığım dönem ilk kez kendimi bu denli dünyadan kopuk hissetmiştim. Dissosiyasyon boyutunda olmasa da fiziksel olarak bir kopukluk hali de vardı. Bir gece bu histen çok bunaldım ve gitarı elime alıp rahatlamaya çalışırken yedili birkaç akor bulup bastım, sonrasında ne hissediyorsam dışarı çıkardım. Böylece “Kafam Bomboş” da ortaya çıkmış oldu. İlk soruda “kendini ifade etme yolu” diye nitelendirmiştim müziği. Bu şarkıyı yaparken de tek motivasyonum kendimi ifade etme ihtiyacımdı. Sonrasında oturup şarkının melodisinde ya da sözlerinde değişiklik yapmadım. Hayatımın bu dönemini, ben o gece gitar elimdeyken nasıl anlatmışsam kendime, o şekilde belgelemiş olmak istedim. En doğal ve en gerçek haliyle.

Mevzu Records ile yolun nasıl kesişti?

2020 yılının başlarında müziğimi paylaşmak istediğime karar verip label arayışına girmiştim. Toprak (Padme)’a ne yapabilirim diye sorduğumu anımsıyorum, “Bizimkilere mail at, Mevzu’ya gel,” gibi bir şey demişti. Halihazırda birkaç label’a şarkılarımı iletmiştim ve yanıt bekliyordum, o dönem Mevzu Records’la çalışan başka bir arkadaşımla (Parham A.G) da konuşunca Mevzu’yu düşünmeye başlayıp bir mail de onlara attım. Çok hızlı şekilde pozitif ve tatlı bir geri dönüş gelince oyalanmadan ilk teklim “Rüya” için yayın tarihi ayarladık ve ben de şarkının klip edit sürecine başladım. 

Müzikal yolculuğunda sana ilham vermiş başlıca isimler kimler?

İlki tartışmasız Radiohead olmalı. Radiohead’i keşfetmemle bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmadı sanıyorum. Tam ergenliğe girişe tekabül eden çok kritik bir yaş döneminde tanışmamın da etkisiyle; bu grubun beni ben yapan şeylerden biri olduğuna inanıyorum.

Bunun dışında; Flunk, Cat Power, Elliott Smith, Fleetwood Mac, Smashing Pumpkins, Oasis ve Lana Del Rey gibi isimler de muhtemelen lilyu’nun şarkılarının membaı oldu.

Müzik dinleme platformunun arama geçmişine baktığında karşına çıkan son üç şarkı nedir?

Foo Fighters – “Show Me How”

Paramore – “Crave”

Sunny Day Real Estate – “Faces in Disguise”

Eklemek istediğin bir şey var mı?

2015 – 2016 yıllarında, henüz lise bir ya da iki öğrencisiyken şarkılarımı Soundcloud’da paylaşmaya başlamıştım. Müzisyenler ve müzikseverler için çok konforlu ve şirin bir çemberdi orası, şu an hâlâ görüştüğüm ve çok da sevdiğim pek çok müzisyen arkadaşımla orada tanıştım. İşte tam o sıralar Soundcloud’da Kıyı Müzik’e denk gelip şarkılarımı sevgili Evrim Cantimur’la paylaşmıştım, o da sevmiş ve Kıyı Radyo’da çalmaya başlamıştı. Bu sebeple Kıyı Müzik lilyu’nun kişisel tarihinde ve duygusal dünyasında çok önemli bir yere sahip! <3 Yıllar sonra tekrar bağlantı kurmak epey nostaljik hissettirdi. :’)