Maziden Manzaralar: İlk Kez Televizyona Çıkan David Bowie

Sene 1964. Uzun saçlı genç erkeklerden oluşan bir topluluk, BBC’nin Tonight adlı programına konuk olurlar. Uzun Saçlı Erkeklere Uygulanan Zulmün Önlenmesi Derneği’ni (Society for the Prevention of Cruelty to Long-Haired Men) temsilen orada olan gençlerin arasında derneğin sonradan David Bowie olarak tanınacak kurucusu Davy Jones da vardır.

Sunucunun “Size ne tarz bir zulüm uyguluyorlar?” sorusuna Bowie, “Bence geçtiğimiz iki yılda yeterince müsamahalı davrandık, ancak durup durup ‘Selam bebeğim,’ ya da ‘Çantanı taşımamı ister misin?’ gibi yorumlarla karşılaşmaya devam ediyoruz. Artık durmalı bu bence,” cevabını veriyor. Ardından sunucunun yönelttiği “Peki bu tavır sizi şaşırttı mı sahiden?” sorusuyla diğer dernek üyeleri tartışmaya dahil oluyor. En sonunda sunucu, “Aslında merakım biraz da size duyduğum kıskançlıkla alakalı. Kendim zamanında saç uzatamadım,” diyerek güzel bir noktaya parmak basıyor.

’68 devrimi öncesi dünyaya ve toplum algılarına dair çarpıcı gerçekleri bir kez daha önümüze koyan video, bunun da ötesinde Bowie’nin ve temsil edeceği çağın vizyonunu önceliyor.