Maziden Manzaralar: 1969 Woodstock Açılışı

Kendimizi bütünüyle nostaljinin kollarına teslim ettiğimiz yazı serisi Maziden Manzaralar‘ın ilk tefrikasında Akmar Baskını‘nı belgeleyen bir televizyon haberine göz atmıştık. Yeni bölümle dünyaya açılıyor, festival kültürünü baştan yazan ve bugün 50. yılını kutlayan efsane Woodstock‘a anlık bir bakış atıyoruz. Daha muayyen konuşacak olursak, tam olarak festivalin başladığı dakikalara.

Bugün 15 Ağustos, tıpkı birazdan izleyeceğimiz videodaki gibi. Tek fark, aradan yarım asır geçmiş olması. Bunca sürede orijinal Woodstock festivali, Janis Joplin‘den Jimi Hendrix‘e, Richie Havens‘dan Joan Baez‘e dönemin sayısız önemli isminin yanısıra neredeyse yarım milyonluk bir izleyici kitlesini ağırlayarak tarihte tekerrür etmesi güç bir başarıya imza attı. Festivale cennetten bir parça demek belki de biraz fazla romantik bir yaklaşım olacak, ne de olsa yüksek katılım sonucu su ve yiyecek kaynakları başta olmak üzere çeşitli lojistik sıkıntılardan geçti Woodstock. Heyhat festivale katılanlar için bu sorunlar gülün üstündeki dikendi, “savaş” kavramına tepki olarak kendi sığınaklarını keşfetmiş, gerçek dünyadan tatmanın mümkün olduğuna inanamadığımız bir hürriyet hissini tatmışlardı. Bu da Woodstock’ı yeryüzündeki bir cennet olmaya yeterince yaklaştıran şeydi zaten.

Bütün bu rüya sekansını takdim eden isim ise festivalin guru’su, yoga üstadı ve ruhani önder Satchidananda Saraswati oldu. Saraswati, Richie Havens‘ın ilk selamından sonra katılımcılara seslenmek üzere sahneye çıktı. Aşağıda konuşmasının videosunu, onun altında ise kısmi Türkçe çevirisini bulacaksınız. O günleri ve o ruh halini daha iyi anlamak için güzel bir kaynak olarak duruyor önümüzde.

“Sevgili kardeşlerim, Amerikan gençliğinin bilfiil burada, müzik uğruna bir araya geldiğini gördüğüm için kıvançla doluyum. Bana bu harikulade müzik festivalinin açılışını yapma şansı verildiği için de ayrıca müşerrefim. Amerika dünyayı çeşitli biçimlerde yönetiyor. Geçenlerde Doğu’dayken Mahatma Gandhi’nin torunu benimle görüştü ve Amerika’da işlerin durumunu sordu. (…) Tüm dünya sizi izliyor. Şimdi tüm dünya Amerikan gençliğinin insanlık adına nelere muktedir olduğunu görecek. Amerika maddi düzlemde herkese yardım ediyor olabilir,ancak artık ruhani düzlemde de yardım etmesinin zamanı geldi.”