Maziden Manzaralar: 1999 Akmar Baskını

Müzik ve sanat dünyasında yer edinmiş hatıraların videolarını incelediğimiz yeni yazı serimizde ilk durağımız doksanlı yıllar. İlk yarısına grunge akımının, ikinci yarısına ise yeni yeni filizlenen alternatif akımların yön verdiği bu enteresan zaman çizgisi, sonlarına yaklaştığımızda memleket çapında seyreden bir fobiyi karşımıza çıkarıyor.

Ortaköy’de üç kişilik bir satanist grubun işlediği, gündemde büyük yankı uyandıran vahşice bir cinayetin ardından, ilk olarak İstanbul’da satanist olduğundan şüphelenilen herkese karşı bir cadı avı başlar. Buradaki hedef, elbette “kara giyimli, ürkütücü ve şeytana tapan” metalcilerdir. Emniyet kuvvetleri, sokakta gözüne kestirdiği uzun saçlı insanları gözaltına almaya başlar, metalciler sokakta halk tarafından yargısız infaz edilme korkusuyla yaşar, kimisi sırf bu yüzden saçını kestirip imajını değiştirir. Toplum olarak yıllarca üstümüzden atamayacağımız bir önyargı ve ayrımcılık kültürü başlamıştır.

O zor günlerle özdeşleşmiş olay, hiç kuşkusuz Kadıköy’deki Akmar Pasajı’na düzenlenen polis baskınıdır. Yukarıdaki videoda olaya dair bir haberin kaydını görüyoruz. Satanizm delili olarak her ne hikmetse haçların ve şamdanların ele geçirildiği, “tüyler ürperten” tişörtlere zum yapıldığı ve daha nice absürt detay içeren bu videonun belki de en ikonik anı, Akmar efsanesi rahmetli “Apaçi” Ayhan Çetiner’in bir muhabir sorusuna verdiği cevap oluyor:

“Hangi yaş grubu gelip alıyor dergileri efendim?”
“Çoluk çocuk.”