Mayıs Konserleri

Tarih: 3 Mayıs Cumartesi
Mekan: Peyote
Medical Phalanx Of Space – The Kilink

İstanbul alternatif sahnesinin başarılı iki grubu aynı gecede Peyote sahnesini dağıtmaya hazırlanıyor.  Garage Rock ve biraz eski sounduyla Medical Phalanx Of Space ve Lo-fi tarzının ülkemizdeki en iyi ismi diyebileceğimiz The Kilink geceyi ateşleyecek isimler. Özellikle The Kilink’in performansları kulaktan kulağa dolaşmaya başlamışken onları canlı kanlı izlemeye-dinlemeye ne dersiniz?

Tarih: 10 Mayıs Cumartesi
Mekan: Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü
Koç Üniversitesi Bahar Şenliği

10 Mayıs tarihinde gerçekleşecek Koç Üniversitesi Bahar Şenliği, yerli ve yabancı pek çok ismi Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsünde ağırlayacak. İki sahneden oluşan Koç Üniversitesi Bahar Şenliği’nin bu seneki en önemli ismi ülkemizde oldukça sevilen Gogol Bordello. Ayrıca line-up’a eklenen Triggerfinger, Büyük Ev Ablukada gibi isimler bahar şenliği geleneğini müzik festivaline dönüştürüyor. Koç Üniversitesi Bahar Şenliği festival sezonu açılırken hepimize iyi bir ısınma turu attıracak.

Tarih: 14-15-16 Mayıs
Mekan: Karga
Bağımsız Festival

Bu sene dördüncüsü düzenlenen Bağımsız Festival, 3 gün boyunca İstanbul alternatif sahnesinin en başarılı isimlerinin yer alacağı konserler sunuyor. Golden Horn, Saska, Alpman and The Midnight Walkers, Betwixt, Orkun Tüzel, Babra Bubrik, On Your Horizon,  Mikado, Balina gibi isimlerin yer alacağı festival önümüzdeki yıllarda kimleri dinleyeceğimize rehberlik edebilir kaçırılmamalı.

Tarih: 16 Mayıs Cuma
Mekan: Babylon
Dave Clarke

Techno Baronu lakabına sahip bir isim olan Dave Clarke yaklaşık 25 senedir elektronik müzik camiasının içerisinde. Özellikle 1994-1995 yıllarında çıkardığı Red üçlemesi ile piyasadaki en başarılı isimlerden biri olduğunu kanıtladı. Şimdiye kadar Chemical Brothers, Depeche Mode, I am Kloot gibi isimlerle ortak çalışmalar da yapan Clarke, Techno Baronu lakabını nasıl kazandığını kanıtlamak için Babylon’a geliyor. Sezonu kapatmak üzere olan Babylon sahnesinde bu sene son kez dans etmek için oldukça geçerli bir sebep.

Tarih: 20 Mayıs Salı
Mekan: Babylon
Sun Ra Arkestra

Doğduğunda Herman Poole Blount adını alsa da Mısır’ın güneş tanrısı Ra’nın ismini alarak caz dünyasında bilinen her şeyi değiştiren bir biçimde ışıldamaya başladı. Sun Ra 1993’de aramızdan ayrılana kadar şiiri andıran şarkı sözleri, kozmik felsefesi ve caz müziğine getirdiği radikal değişikliklerle müzik dünyasında oldukça değerli bir yer edindi. Sun Ra Arkestra 1990’da, İstiklal Caddesi’nin trafiğe açık olduğu bir zamanda, bir kamyonetin arkasında caddeyi boydan boya geçerek verdiği konserle İstanbul’u büyülü bir yolculuğa çıkarmıştı. Şimdi Sun Ra’nın devrettiği bu mirası devralan Arkestra üyeleri jübile turnesi kapsamında 20 Mayıs’ta Babylon’un sezonunu kapatmak için İstanbul’da olacak. Sun Ra Arkestra yine büyüsünden yıllarca kurtulamayacağımız bir gece yaşatacak.

Tarih: 22 Mayıs Perşembe
Mekan: Peyote
Soundcollage – Kinesis

Drone, ambient tarzı müziklere aşinaysanız ülkemizde bu tarzı icra eden en başarılı isimlerden birini dinlemek için Peyote’ye uğramanız gerekecek. Bahsettiğimiz isim Soundcollage, bu sene içerisinde yer aldığı Demonation Festival’de yeteneklerini sergilemiş ve hayran kitlesini arttırmıştı. 22 Mayıs gecesi Soundcollage’la birlikte aynı sahneyi paylaşacak isim ise math rock ile alternative rock arasında gidip gelen Kinesis olacak.

Tarih: 24 Mayıs Cumartesi
Mekan: Parkorman
Babylon Soundgarden Istanbul

Festival sezonu bu sene Babylon Soundgarden Istanbul ile açılıyor. Performansların üç sahneye ayrılacağı festivalde yine indie ve elektronik müzik dünyasının başarılı isimleri bu sahneleri dolduracak. Ana sahnede yer alacak olan Pet Shop Boys ve Sky Ferreira festivalin öne çıkan isimleri. Red Bull Music Academy sahnesinde ise geçtiğimiz aylarda ülkemizi ziyaret eden John Talabot ise yine merakla beklenen isimlerden. Kıyı Müzik’in dikkatini çeken isim ise ana sahnede yer alacak olan İzlandalı elektro pop grubu FM Belfast. Babylon Soundgarden Istanbul festival sezonunun başlangıcı için oldukça güzel bir programla bizi bekliyor

Tarih: 25 Mayıs Pazar
Mekan:  Life Park
Chillout Festival

Bu sene 9.su düzenlenen Chillout Festival, Line-Up’ı ile kendi kitlesini memnun etmeye devam edecek gibi görünüyor. Ethio Jazz’n kurucusu olan ve ülkemizde çok sevilen Mulatu Astatke, electro pop janrının en başarılı temsilcilerinden Goldfrapp bu senenin ağır topları olarak ilk başta göze çarpıyor. Fakat festivalde performans sergileyecek diğer isimler de oldukça güçlü. Kadebostany kurucu üyesi Kadebostan, Bob Moses, Babazula gibi isimleri de içeren line-up bir Pazar günü için oldukça cazip.

Yalkı Akçay