Liars – The Apple Drop

Bir süredir Angus Andrew‘un tekil direksiyonunda yoluna devam eden Liars, Mute Records etiketli onuncu stüdyo albümleri The Apple Drop‘ta karanlık bir güzergahta, aşağı istikamette, bilinçaltının koridorlarını aşındırırcasına yol alıyor.

Son bir buçuk yılını Avustralya açıklarında, gözlerden ırak bir adada geçiren Andrew, albümün kayıtları esnasında bilim-kurgu temalarına duyduğu sevgi ve bağlılığı geliştirmiş. Nihai ürünü meydana getirme süreci hakkında “direkt film gibi demeyeyim ama bir şekilde senaryo yazıyor gibi hissettim” şeklinde konuşan Andrew, bu uğraşında yanına sözleri yazmasına yardımcı olması için şair eşi Mary Andrew‘u, davulları konuşturması için avangart efsane Laurence Pike‘ı, muhtelif enstrümanlara ses vermesi içinse Cameron Deyell‘i almış. Sonuç? Doruk noktasını ortasında barındıran döngüsel harika Sekwar, melodik tekinsizliğiyle tüm Liars külliyatının en iyi parçalarından birine dönüşen Big Appetite, yaşadığı kaotik hisleri sonlara doğru Thom Yorke’vari vokallerle dışavuran Star Search ve daha nice güzelliği barındıran, bütünsel anlamda hayli etkileyici bir kayıt.

Mevcut üç klibiyle görsel anlamda da hayli etkileyici seyreden The Apple Drop, belki Liars seçkisi içinde Mess düzeyinde bir başyapıt değil, ama grubun hayranlarını büyük olasılıkla tatmin edecek, bir ihtimal kitleye yeni yoldaşlar da kazandıracaktır. Ruhunuzun giderek loşlaşan ışıklar eşliğinde katarsislere meyletmesine hazırsanız başlayalım.