Leonard Cohen’den Ölüm Üstüne Düşünceler

Büyük ozan Leonard Cohen aramızdan ayrılalı üç yıl oldu, ancak kelamları halen bize en derinden dokunmayı başarıyor.

Cohen’in ölümünden az evvel yayınlanan bir söyleşisi, üstadın son günlerdeki düşüncelerine ayna tutuyordu. New Yorker‘dan David Remnick‘in Cohen ile yaptığı bu sohbet, şimdi de Joe Donaldson tarafından çekilmiş harika bir animasyona ilham verdi.

Önce animasyonu izleyelim, ardından anlamadığımız yerler olursa diye Türkçe çevirisini okuyalım.

İçinde bulunduğum bu çıkmaz vaziyet, aslında hayatımın önceki dönemlerine kıyasla çok daha az dikkat dağıtıcı. Bu da işlerime daha iyi odaklanmamı ve devam edebilmemi sağlıyor.

Üretkenliğimi azaltan tek şey vücudumun sağlığı. Kimi zamanlar elimden yatağımda uzanmaktan öte bir şey gelmiyor. Kimi zamanlar çok hızlı zayıfladığını fark ediyorsun. Evet, ölüyorsun, ama süreçle tümden ve şevkle işbirliği içinde olacaksın diye bir şey yok.

Artık işler iyice müşfik bir hal aldı. Bilhassa şu aralar kafamın içinde “S.çıp batırıyorsun,” diyen bir ses yok. Müthiş bir nimet bu, gerçekten. İşlerin icabına baktım, ölmeye hazırım. Umarım gidişim rahat olur.

Hala çözemediğim baya bir mesele var. Yarım kalmış şarkılarım var, fena da değiller. “Kanatlarını göremediğiniz sinekkuşunu dinleyin / Sinekkuşunu dinleyin, beni boşverin / Varolmaya muhtaç olmayan Tanrı’nın aklını dinleyin / Tanrı’nın aklına uyun, beni boşverin.” Bunu yarıda bıraktım örneğin. Bu şarkıları bitirebileceğimi sanmıyorum. Ya da belki de bir soluklanmalıyım, bilmiyorum.

Metinde bahsi geçen şiir, Cohen’in yarım kalmış işlerini bir araya getiren yeni albüm Thanks for The Dance’te gün yüzü görecek. Albüm 22 Kasım’da yayınlanıyor.

Çev: D.E.T.