Kül – Ait ve Dair (2019)

Kül‘ün müziğinde ziyadesiyle tanıdık tatlar var. Katatonia usulü karamsar, Radiohead usulü muğlak şarkı sözleri, Tool veya çırağı Soen‘in müzikal dokusuna yedirilirken hepsinden farklı olarak dil tercihi Türkçe oluyor. Hem de son derece sağlam ve şiirsel bir dil kullanımıyla karşılaşıyoruz: Zengin kelime dağarcığı, zekice sözdizimleri ve göze batmadan müziğe dahil olan kafiyelerle son derece sürükleyici ve alkışlanası bir söz yazımı mevcut.

Ait ve Dair, çizdiği haritalarda pek aydınlık bir geleceğe işaret etmiyor. “Yolu kimse bilmiyor/Bu gemi sürükleniyor/Bu gemi yanıyor, batıyor” diyor “Deliler Gemisi”, sözlerini “Herkes kan revan içinde” diyerek noktalıyor. “Miras” gibi örneklerde ise aynı karanlık tonu daha şahsi pencerelerde dinliyoruz: “Dünyayı yanarken izledim/Küllerinden doğmasını bekledim/Her şeyi tükettim/Yetinmedim, neyim varsa yok ettim”. Albüm de az biraz bu iki temanın toplamı zaten: Kızıl kıyamet ve bireysel yok oluş.

Gizli bir konunun, hikayenin yanı başımızda tüm görkemiyle akıp geçtiği hissinden kurtulamıyoruz. Dikkatli dinlemediğimiz takdirde şarkı geçişlerini farketmiyoruz bile, albüm kendi yolculuğunda, yekpare bir şekilde, azimle ve hızla ilerliyor, koca bir kaya misali. Bu bütünlük ve tamamlanmışlık hissinin Ait ve Dair‘in en güçlü yanlarından olduğunu belirtmek lazım. Sağlam enstrüman işçiliği, albümün rengini ve yönünü kusursuzca tayin ederken nasıl olduğunu anlamadan kendimizi son şarkıda buluyoruz. “Kan Revan”, tanık olduğu kıyametin ötesinden yıkıntılara hüzünlü bir bakış atıyor. Etkileyici ve duygu yüklü bu finalle durulup silkiniyoruz. Rüzgar gibi geçti, diye düşünüp alkışlaması kalıyor geriye.

Her şey iyi güzel de, yazının başında bahsettiğimiz tanıdık tatlar, yer yer fazla tanıdık olma sorunu taşıyor. Bu sorun da malum, kendi sesini inşa etmekte olan hemen her grubun ortak yükü. Albümü dinlemeye başlayan her Tool hayranı, ilk birkaç şarkıda bu sorunu görmezden gelme çabası verecektir kuşkusuz. Dinledikçe grupla barışacak, kendini şarkılara eşlik ederken bulacaktır. Kül, hamken adım adım ilerlediği pişme rotasının sonuna varıp olmaya artık biraz daha yakın. Bir dahakine arayı bu kadar açmamamız temennisiyle.

PUANLAMA: 8/10