Kıvanç Kürkcü – sanılanın aksine gittikçe sessizleşiyor

Kıvanç Kürkcü sessiz sedasız kendine görkemli bir solo albüm külliyatı inşa etmeyi sürdürüyor. 2017’de yayınlanan Kaçınılmaz Olarak Katil Olacağım adlı EP’si ile bizi derinden sarsan, peşi sıra gelen Yürek Menü ile yaratıcılıkta yeni basamaklar çıkan Kürkcü’nün son işi ise ‘sanılanın aksine’ iki albümden de öncesine uzanan bir maziye sahip.

sanılanın aksine gittikçe sessizleşiyor‘un tohumları bundan dört sene evvel atılmış. Kürkcü’nün dört yılda derleyip topladığı seslerin birer hikayesi, albümde işittiğimiz kısa temaların her birinin ise özdeşleştiği anılar var. Müzik ile belleğin kol kola gezdiğinin bilincinde olan Kürkcü, kayda girerken kendini zihnine emanet ederek ilk 5 parçayı oracıkta icra etmiş. Bir süre rafa kaldırdığı projeye geri döndüğünde -yine geriye dönüp bakmadan- önceki kayıtlara harmonium’dan ve arşiv seslerden ilave etmiş. Son olarak 2 parçayı daha (“son bölüm” ve “sn blm“) bu ilk 5 parçanın hatırası üstünden ortaya çıkarmış, aranjmana başvurmadan bir nevi kendi “meta belleğini” inşa etmiş. Böylelikle bu seslerin Kürkcü üstünde kurduğu baskı ortadan kalkmış, sanatçı daha özgürleşmiş biçimde çıkmış süreçten.

İlginçtir, sanılanın aksine gittikçe sessizleşiyor‘un dışarıdan gözlemcilere tattırdığı başlıca duygu da bu: Özgürleşme. İçinde gezindiğimiz ses diyarının günümüz nesnelliğinden uzakta, canlı ve hareketli bir belleği tasvir ediyor olması, insana içinde kendi ile tanışıp özgürleşebileceği bir sığınak bahşediyor. Bu yüzden ki yorucu bir günün ardından albüm eşliğinde meditasyon yapmak hayli olası bir çözüm gibi duruyor: Neden kaçıyor olursanız olun, Kürkcü’nün sesler evreninin kucaklayıcı kolları sizi bir an olsun yatıştırmaya hazır.

“sn blm” bu zihin açıcı etkinliğe huzursuz bir kapanış sunarak albümün son virajında sizi nazikçe dürtüp gerçek dünyaya geri teslim ediyor. Üstelik ihtiyaç halinde ona yeniden koşabileceğinizi ısrarla temenni ederek, sükut ve anlayışla… Yeni bir dost edinmiş olabilirsiniz, o halde kendisini kaybetmeyin.

Sanatçıya destek olmak isteyenler, Bandcamp sayfasına şuradan ulaşabilirler.