Kimono Kult: Hiding In The Light

Red Hot Chilli Peppers ikiye ayrılır: John Frusciante’li ve John Frusciante’siz. Red Hot Chilli Peppers’daki ilk döneminde Blood Sugar Sex Magik albümü, solo işlerine yöneldiği ve uyuşturucu tedavisiyle geçen 92-97 arasındaki 5 yıllık dönem ertesinde ise grubun en iyi işleri olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz Californication ve By the Way albümleri John Frusciante’nin izlerini taşıyan yapıtlar olarak müzik dünyasında yerini aldı.

Hem bu kadar üretken hem de bu kadar verimli bir sanatçı bulmak gerçekten zor iş. Öyle ya Californication kadar dünyada fırtınalar yaratmasa da 1995 tarihli Niandra LaDes and Usually Just A Tshirt ve 2009 tarihli Curtains solo albümleri birer başyapıt niteliğindeydi. Yine geçtiğimiz sene çıkan 3 şarkılık Outsides EP’si oldukça başarılı bir elektronik müzik denemesi.  Ritimler John Frusciante’nin kişiliği gibi dağınık, dumanlı ama insanda iz bırakan cinsten. Proje gruplarında da aynı başarı söz konusu, Japonya’daki By the Way turnesi sonrası gruptan sıkılarak Şubat 2004’te Fugazi’den Joe Lally ve Josh Klinghoffer ile kurduğu Ataxia’nın Automatic Writing albümü stüdyo süreci biraz sancılı geçse de yine Frusciante’nin yazdığı 5 güzel şarkıyla hayat bulan bir punk albümü.

Ve tüm bu güzel işlerden sonra başarılı müzisyen yeni proje grubu Kimono Kult ile yeniden karşımızda. Kimono Kult’ı sadece Frusciante’in etrafında toplanmış bir proje grup olarak düşünmek o kadar da doğru değil elbette. Mars Volta, Red Hot Chili Peppers, Bosnian Rainbows, Swahili Blonde, Le Butcherettes, Dante Vs. Zombies ve Raw Geronimo gruplarının eski üyelerinden oluşan “Yıldız olmayan yıldızlardan” kurulu bir grup.

Kimono Kult EP’si 4 Mart’ta Soundcloud üzerinden dinleyiciye açıldı. Neurotic Yell etiketiyle satışa sunulan EP’nin prodüktörlüğünü ise Nicole Turley üstlendi. Single’lar ışığında ilk izlenimimiz EP’ye Latin müziğin hakim olacağı yönündeydi. Bu durumda daha önce John Frusicante ile çalışmış Omar-Rodriguez Lopez’in katkısı olduğu açıkça görülüyor. Özellikle ilk şarkı La Cancion De Alejandra tamamen Latin ezgilerinin hakim olduğu, insanı ilk anda yakalayan ve EP hakkındaki beklentileri yükselten bir şarkı.  Todo Menos El Dolor ise La Cancion De Alejandra’ya göre Latin ezgilerinin daha az hissedildiği, elektronik bir girişin ardından giderek yükselen bir piyano sesi ve artan bir vokalle yine dinleyiciyi ilk anda içine çeken şarkılardan. Her iki şarkıda da vokalde Le Butcherettes’in solisti Teri Gender Bender var. Le Butcherettes ise bir post punk grubu. Her ne kadar ezgilerin Latin olduğunu söylesek de şarkıların üç dakikayı aşmayan yapısı ve Teri Gender Bender’ın vokali sayesinde hafif bir punk havası yakalamak mümkün. Latin, elektronik,organ synth, afrobeat’ler, post-punk ile deneysel öğelerin karıştırıldığı ve İspanyolca’nın hakim olduğu 4 şarkılık EP beklentiyi kesinlikle karşılıyor.

“Punk müziğin geleceği balkan müziğinde.” diyen Joe Strummer’ın aksine Kimono Kult, Punk’a Latin ezgileriyle hayat veriyor. John Frusciante’in özellikle son döneminde yöneldiği elektronik müziğin albüme katkısı da cabası. Tüm bunların ışığında grubun tüm üyelerinin bir parçasının başarıyla harmanlandığı bir EP ile karşı karşıyayız.

Alpin Aksoy

Şarkı Listesi:
Todo Menos El Dolor
Las Esposas
La Vida Es Una Caja Hermosa
La Cancion De Alejandra