Karanlık Çağ-II: GYBE’nin Dönüşü

Birinci dereceden kuzeni Esmerine’i 12-13 Ekim tarihlerinde konser için İstanbul’a gönderen Montreal/ Kanada merkezli Godspeed You! Black Emperor (GY!BE ya da GYBE), saman altından yürüttüğü çalışmalarının son aşamasına geldi ve tam on senelik bir aradan sonra bizlere ulaşacak yeni albümlerinin duyurusunu yaptı!

Bilen bilir; Godspeed You! Black Emperor, post-rock/ experimental-rock denince akla gelen ilk gruplardan biridir, bu alt türün olgunlaşmasında hatırı sayılır katkıları bulunur. 1997 yılında ilk albümleri “F♯ A♯ ∞”u (Fa diyez La diyez Sonsuzluk) yayınlayan grup, 2002 tarihli “Yanqui U.X.O.”dan sonra, “bilinmeyen bir süre için” çalışmalarına ara vermiş ve her daim kalabalık sayıdaki grup üyeleri topyekün yan projelerine odaklanmışlardır ki, yakın bir tarihte Salon İKSV’de düzenlenecek konserlerin faili Esmerine’in üyelerinden biri olan Bruce Cawdron da GYBE’nin davulcularındandır. Grup, neyse ki, uzun süren araya 2010’da son verdi, turnelere koyuldu ve işte ulvi bir lütuf değerindeki stüdyo albümü de geldi çattı: ALLELUJAH! DON’T BEND! ASCEND!

16 Ekim’de yayınlanacak albümden şarkılar, an itibarıyla geniş kapsamlı bir turnede olan grubun konserlerinde elbette ki çalınıyor, söyleniyor; hatta albümün konser öncelerinde satıldığı yönünde duyumlar bile almaktayız! Sayfanın altındaki videodan da dinleyebileceğiniz dört şarkılık albümün iki parçası yirmişer dakikadan oluşurken, diğer iki şarkı ise altışar dakikalık sürelere sahip ve asla şaşırtmıyorlar, GBYE’nin tüm karanlık atmosferinin izlerini ziyadesiyle taşıyorlar. Bu şarkıların bir diğer ortak özelliği, GYBE’nin 2003’teki ayrılıktan sonra ortada kalan çalışmalarının olması ve 2010’da başladıkları 18 aylık turne boyunca her konserde seslendirmiş olmaları ki, albümle toplayacağımız meyvelerin fazlasıyla olgunlaştığının işaretlerini buradan alabiliyoruz.

Dünya öyle bir hal aldı ki, adeta “Sene 2077, New York” diye başlayan felaket sonrası filmlerinin içinde yaşıyoruz. Çok uzağa gitmeye gerek yok; bizim toprakların hali ahvali meydanda. Godspeed You! Black Emperor(ki grup, ismini de 1976 tarihli siyah beyaz bir Japon belgesel filminden alıyor), eğer benzeri bir filmin içindeki gerçekliği yaşıyor olsaydık, muhtemelen kurulacak ‘İyiler Komitesi’ ya da adı her ne olacaktı ise o komitenin içinde olurdu. Ya da belki umutla beklenen “Neo” bizim Kanadalı grup olabilirdi.

GYBE sadece müzik yapmıyor. Aynı zamanda dünyanın tüm bu ekonomik, politik, ahlaki ateşler içindeki halinin fotoğrafını başarıyla çekiyor; bu fotoğraf da müziklerine şiirsel şarkı sözleri olarak yansıyor müziğin kendisinin dışında. Burada fark yaratan; bunu yapmanın hiç de kolay olmaması ve büyük riskler taşıması- post apokaliptik olayım derken eline yüzüne bulaştıran çok grup biliyoruz. GYBE ise tüm söylediklerini hakikaten hissettiklerini, hakikaten dertli ve umutsuz olduklarını, tüm her şeyi değiştirmenin yolunu açık açık izah ediyor, asla sırıtmıyor.

Daha ötesinde; grubun 90’larda çıktığını düşünürsek, zamanından ne kadar da ayrık durduğunu, derdinin tasasının ne kadar da eşsiz olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Alelade bir post-rock grubundan bahsetmiyoruz, unutmayalım; o türün babasından, yılmaz ve cesur savaşçısından bahsediyoruz. Anlatacak çok şeyi olan, anlatacak şeyleri cüssesinden taşan, Pink Floyd gibi yirmişer dakikalık şarkılar yapması da bundan olan bir kalabalıktan bahsediyoruz. Karanlıklarda kalmayı seven, müziğiyle o karanlığı aslında kendisi oluşturan, sonra da o yarattığı atmosfere kabulünüzde bir sakınca görmeyen, adeta organik bir yapıdan bahsediyoruz; hep birlikte hareket eden, sanki tek bir beyinden idare edilen…

Yakında Avrupa kıtasına da gelecek Godspeed You! Black Emperor, dinleyince size iyi gelmiyor. Enstrümanların, tüm seslerin kılıç keskinliğinde olduğu şarkıları dinlerken en ufak umut kırıntısı bulmakta zorlanıyorsunuz. Şarkı içinde şarkıya dalıyor, tüm karamsarlıklarınızla yüzleşiyorsunuz. Bundan sonrasında kafayı sıyırmak ya da her şeye sıfırdan başlayacak gücü toplayacak kararlılığa ulaşmak ise size kalıyor.

Emre Yürüktümen

***

ALLELUJAH! DON’T BEND! ASCEND!:

01 MLADIC
02 THEIR HELICOPTERS’ SING
03 WE DRIFT LIKE WORRIED FIRE
04 STRUNG LIKE LIGHTS AT THEE PRINTEMPS ERABLE