Kaliforniya’dan Black Metal: UIV

Son 10-15 yıldır üretilen metal müziğe baktığımızda tekdüzeleşen, benzer seslerin yüzlerce farklı grup tarafından çıkarıldığı, özgünlüğün sallantıda olduğu bir durum görüyoruz. Öyle ki, herkesin gitarı, davulu, bası kulağa hemen hemen aynı geliyor. Bu aynılık girdabına kapılmayan grupların birçoğu eskiden beri kendi soundlarını bulmuş ve ilerletmiş köklü gruplar olarak dikkat çekiyor. Yine de bazen hayat karşımıza güzel sürprizler çıkartabiliyor. Bunlardan birini sizlerle paylaşmak istedim. Bu hafta Bandcamp sayesinde keşfettiğim grup UIV, yeni çıkardıkları EP Frigus ile beni güzel yerlere götürdü.

Frigus, ağırlıklı olarak black ve death metal türünde bir EP. Genel havası karanlık, kasvetli ve çoğunlukla melankolik. Zahmetsiz geçişlerle ilginç kılınan 5 parçadan oluşuyor. Bölüm bölüm açılıp kapanan, organik, nefes alıp veren bir 25 dakika. Blast beatlerin yoğunlukta olduğu vurucu pasajların yanında, armonik olarak da ayrıksı birçok köprü ve geçiş var EP’de. Yer yer Emperor, Between the Buried and me, Gojira ve erken dönem Ulver referanslarını yakalamak mümkün. Özellikle vokalden o çatalsı Ihsahn tadını almak zor değil. UIV, standart metal formasyonunun yanı sıra iki, üç parçada ambiyans güçlendiren trompet sesleriyle EP’ye güzel bir lezzet katmış.

Kayıt olarak da oldukça samimi, gerçek ve aynı zamanda temiz bir sound var; o 90’ların kimileri için dinlemesi zor black metal mikslerinden farklı olarak her unsurun ayrı ayrı seçilebildiği, buna karşın yine de müziğe yakışan karanlık bir sound.  Kişisel favorilerim TERRASLEEP ve FROZEN TRIBUTARIES.

UIV hakkında internette pek bir şey bulmak maalesef mümkün olmadı ve sanırım müziklerine sadece Bandcamp üzerinden dijital formatta ulaşabiliyoruz. Albüm kapağından ve soundlarından Norveçli olduklarını düşündüğüm grup, Kaliforniyalı çıkınca bir nebze şaşırdığımı da eklemeliyim. EP’yi “gönülden koptuğu kadar”lık bir miktar karşılığında yüksek kalitede indirebilirsiniz.