Jozef Van Wissem & Jim Jarmusch – An Attempt To Draw Aside The Veil (2019)

Başlığı tek nefeste okumayı başarabildiyseniz sizi sıradaki zor göreve, yani müzikleri dinlemeye alalım. Lavta virtüözü Josef Van Wissem ve yönetmen dostu Jim Jarmusch‘un birlikte çıkardıkları önceki iki albümde tutturdukları çizgi, yeraltı müzik sahnesinin en üst katında ikamet ederken avangart olmak için fazla soundtrack’imsi bir haletiruhiyede, popülerleşmek içinse fazla kendi halinde seyrediyor. Duyabileceğimiz en özgür, en kendisiyle barışık ve en yükseklerde gözü olmayan bestelerden bazılarında bu ikilinin imzası var. Durgun ama spiritüel, nirvanacı ama yukarıya değil, etten içeriye bakıyor.

An Attempt to Draw Aside The Veil, ikiliye ilham olmuş düşünür ve şairlerin ruhunun peşine düşen bir çalışma. Kim bu ilham kaynakları? Mesela Jarmusch -ve esasında rock camiası için- önemini Dead Man filminden bildiğimiz şair William Blake. Mesela The Secret Doctrine kitabının yazarı, efsanevi Rus okültçü düşünür Helena Blatavsky. Vakti zamanında insan zihnine dair daha yüksek mertebeli anlamlar aramış bu insanlar, hayranları Van Wissem ve Jarmusch’u bir kez daha bilincin kökünde anlam arayışlarına itiyor. Bir nevi tasavvufun Batı süzgecinden geçirilip post-rock kabında damıtılmış halini dinliyoruz.

Van Wissem’ın lavtasına drone’lar, synthesizer’lar, gitarlar, davullar, minimalist ses kayıtları ve insan beyni kadar gizemli bir boşluk hissi eşlik ediyor. Dinleme tecrübesinde yer yer gözümüze takılan görüntüler var, havada uçuşan halüsinasyonlar ya da belki de hakikat…

Doğaçlamanın, plansızlığın içinde bir entropik düzen arayışı, iki zihne büyük ölçüde dengeyi getirse de merakları dindirmiyor, hikaye sona ermiyor, o ‘zirve’ noktasına ermiyoruz. Muhtemelen arkası yarınlı bir arayış bu. Öyle olursa süper olur! Son şarkı “When The Sun Rises Do You Not See A Round Disc of Fire”‘da yer alan gizemli monologla bu turu kapatıyor, yarını iple çekiyoruz.

PUANLAMA: İdeal/10