Jonathan Bree – After the Curtains Close

Yeni Zelandalı müzisyen Jonathan Bree -peynirle bir alakası yok- üçüncü albümü After the Curtains Close‘da gizemli imajını korumaya devam ediyor. Eleştirmenlerce ‘karanlık Disney’ olarak anılan müziği, melankolik ve pop’umsu sularda gezinirken yaylı çalgıların düzenlemelerinden oldukça yararlanmış.

Bana Lana Del Rey’in erkek bir versiyonunu dinlediğimi düşündüren Bree, erotik çağrışımlar ve karizmatik olarak nitelenebilecek vokaliyle özgün bir ses. “Kiss my Lips“, “Meadows in Bloom“, “69” gibi şarkılarda ise sırasıyla Princess Chelsea, Britta Phillips ve Crystal Choi’den oluşan kadın vokalleri duymak mümkün. Disney nitelemesini bir eleştiri olarak alırsak biraz yeni yetme aşkları anlatan bir havası var Jonathan Bree’nin. 70’lerin sonunda doğan biri için bu ergenlik hali biraz itici olmakta. 

70’lerin efsane gruplarından Modern Lovers hayranı olan Bree bu özelliğiyle bir artı puan toplamayı başarıyor. Indie rock grubu Brunettes’in 1998’de Auckland’de kurulmasına ön ayak olan müzisyen, beraber çalıştığı plak şirketi bünyesindeki müzisyenlerle sıklıkla ortak çalışmalar yapıyor.