İzleyince Unutamadığımız Müzik Videoları: Imitation of Life

2002 tarihli R.E.M. albümü Reveal genellikle grubun en iyi işleri arasında gösterilmez. Grubun davulcusu Bill Berry‘nin müzikten elini eteğini çekerek bir çiftliğe yerleştiği sürecin ardından gelen, çok fazla insana yaranamamış albümler dizisinin -kabul edelim ki- biraz hakkı yenmiş bir üyesidir. “I’ll Take The Rain”, “Summer Turns to High”, “Beat a Drum” gibi hiç fena olmayan parçaları barındırır içinde. Bir de “Imitation of Life” adlı, şimdilerde grubun klasik işleri arasında sayabileceğimiz bir güzelliği… Oldukça yaratıcı bir fikirden yola çıkan videosu eşliğinde güçlenen bir şarkıdır bu.

Ne yazık ki Youtube’da henüz yüksek görüntü kalitesinde bir versiyonu bulunmayan video, bir Rönesans tablosu misalı her köşesinde ayrı olayların geliştiği, -yakın geçmişe kadar bizim de gönül rahatlığıyla katılabileceğimiz- katılımcı sayısı yüksek bir partide geçiyor. Müzik eşliğinde dans eden insanlar, barbekü ateşine yakalanarak alev alan ve kendini gölete atarken bir başkasını yere düşüren adam, oturduğu masadaki insanlarla belli ki bir husumeti olan ve elindeki bardaktaki içeceği karşısındakinin yüzüne fırlatan kadın, bir kayanın üstünde veya bir başka bir köşede kendi başına takılanlar, tablonun dört farklı noktasına dağılmış grup üyeleri ve daha nice detaylar…

Hareket halindeki bir tabloyu seyrediyor gibiyiz. Bunun ilk bakışta gözden kaçabilecek bir sebebi var: Video aslında kendi süresi olan 4 dakikayı değil, hepi topu 20 saniyelik bir süre zarfını belgeliyor. Bütün gördüklerimiz kameranın kayda aldığı 20 saniyede yaşananların ‘zoom in-zoom out’ halleri ve ileri-geri alınışı. Kameranın zum yaptığı her karakteri başka bir noktada aynı hareketleri tekrarlarken gözlemleyebilirsiniz. Herkes, her şey 20 saniyelik bir kapsülün içine sıkıştırılmış, bizse tablonun alıcısı olarak bu 20 saniyenin detaylarına tanıklık ediyoruz.

Bu güzel teknik bilginin ardından şarkının kendisini de övmeden geçmeyelim, ne de olsa 2002 yılının Grammy’lerin “En İyi Pop Performansı” ödülüne kavuştuysa bir sebebi olmalı. Aşağıdaki harika sözlere kulak veriyor, Michael Stipe gibi dans edebilmek istiyoruz.

That sugar cane that tasted good
That’s who you are, that’s what you could
C’mon, c’mon on no one can see you cry

Imitation of Life