Islandman – Kaybola

Kozmik şamanlar geri döndü. Islandman, ilk albümleri Rest In Space‘i keşfettiğimizden bu yana şüphesiz çok yol kat etti: Avrupa’da çeşitli festivallerde arzı endam ettiler, uluslararası basındaki tanınırlıklarını arttırdılar ve prestijli Montreaux Caz Festivali‘nden “En İyi Çıkış Yapan Grup” ödülüyle ayrıldılar. Tolga Böyük, Eralp Güven ve Erdem Başer‘den oluşan ekip, ikinci stüdyo albümleri Kaybola ile daha yolun başında olduklarının sinyalini veriyor.

Rest in Space‘i hayali bir “Uluslararası Şamanlar Cemiyeti”nin gayrıresmi marş toplaması olarak düşündüyseniz, Kaybola‘ya bundan da yaratıcı bir sıfat bulmanız gerekiyor. Şarkıdan şarkıya kültürler arası bariyerleri yıkarak ilerleyen, çok dilli, çok yönlü ve dinamik bir işle karşı karşıyayız. Balkanlar, Anadolu, Afrika, Uzak Doğu ve daha fazlası varlığını hissettiriyor bu albümde. Hepsi tek bir gayede birleşmiş: Üçüncü gözü açmaya yönelik haletiruhiyeler içinde dans edip kurtlarını dökmek. “Dansa kalkıp iyi vakit geçirmek her şeyden mühim”, şeklinde bir vecize fısıldanıyor kulaklarımıza biz farkına bile varmadan. Önceden de yayınlanan “Dimitro”, “Lamani”, “Sahara”, “Shu!” ve “Zebra”ya ilaveten synth dokunuşlarının sürüklediği progresif soslu “Hold Your Breath”, uzunluğunu hissettirmeden bizi dalgaların içine atan “Khepre” ve incelikli final “Sumeru” daha ilk dinlemede hayranlığımızı kazanan çalışmalar.

Bir de dijital formattan taşan, plak baskısında kendine yer bulmuş 5 şarkı var: Sinemanın öncüsü kardeşlere şapka çıkaran “Lumiere”, az aşağımızda yer alan toprakların kokusunu adeta burnumuza getiren “Marakesh”, koro destekli dans pisti yıldız adayı “Jambo Maro”, dub kültürüne Islandman dokunuşları katan “Island Dub” ile kıpır kıpır ilerleyen mütevazı yıldız “Rama”. Bütün bu şarkılarda Troels Hammer, DJ Pippi ve Landkilde gibi yeni dostları konuk eden Islandman, gözlerimizin önünde adeta bir kolektif misali büyüyor, biz de gururla izliyoruz. Bu danstan yorulmak yok!