House of Gucci Pişmanlığı

Geçtiğimiz haftalarda vizyona sezonun en magazinsel filmleri girdi. Bunlar Kristen Steward’ın Spencer’i ve Lady Gaga’nın House ogf Gucci’leri. Uzun aylar boyunca bu filmleri bekledik. Spencer ne yazık ki geldiği gibi gitti, vizyonda herhalde 10 gün falan kaldı. O yüzden onu yakalayamadım ama House of Gucci’yi kendine daha fazla seans da bulduğundan olsa gerek izleyebildim.

House of Gucci reklamını genellikle Lady Gaga üzerinden yaptı, bunun sebebini filmi izlediğinizde rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Sebebi çok net: filme dair tek güzel şey Lady Gaga. Gerçekten özenli bir çalışma ve büyük bir emek Lady Gaga’nın oyunculuğunda gözler önüne seriliyor. Hatta senaryoda benim açımdan ne yazık ki eksikleri olan bir karakter olmasına rağmen göstermesi gereken tüm motivasyonları açıkça gösteren, sinemanın diline, kameranın gözüne uygun bir performans sergiliyor Lady Gaga.

Filmdeki diğer öğelerin kötülüğünden laf arasında bahsetmeyeceğim tabii ki, tek tek nelerin daha farklı olmasını istediğimi söylemek isterim. Öncelikle senaryo. Senaryo zaten gerçek bir hikayenin aktarımı iken nasıl karakterleri bu kadar yüzeysel tutabildi anlamış değilim. Adam Driver’in karakterinin aldığı hiçbir kararın motivasyonu geçmedi, yan karakterler neredeyse tip halinde kalıverdi. Yan karakter dediğime bakmayın Jared Letto ve Al Pacino’nun rollerinden bahsediyorum. Al Pacino’nun kalem atma sahnesi bile ki karakterin en ama en önemli anı olmasına rağmen sadece metinde var diye vardı neredeyse.

Filmin tek iyi yanı Lady Gaga demiştim ya, bence yönetmen Ridley Scott da bunun farkında. Çünkü bazı sahnelerde Adam Driver’i çekmeyi unuttuğuna yemin edebilirim. Adam Driver bir sahnede uzun uzun karakterine dair önemli bir şey deneyimliyor ama kadraj Lady Gaga’da. Yönetmenin bu seçimleri ve elbette ki uzun bir süre ders niteliğinde konuşmamız gereken ses kullanımı kelimenin tam anlamıyla anlaşılmazdı. Ses kullanımının ders niteliği kötülüğünden geliyor yani bazı müziklerin olduğu sahneleri derslerde “nasıl olmamalı” adı altında gösterebiliriz sanırım. Bir sahnede edit müzikle yapılırken üzerine bir konuşma gelmişti ve ses düzeyi ayarlanmamıştı, gerçekten şaşırtıcı bir şey bu.

Yine de House of Gucci etkileyici hikayesine sırt dayaması, Lady Gaga’nın takdire şayan, önünde eğilinesi emeği ve bazı vurucu replikleri ki bu repliklerin hepsine filmin tanıtım fragmanından ulaşabilirsiniz için izlenebilir. Sonuçta bir senedir büyük hayaller kurdurdular bize bu film için.