İzlanda’dan hüzünlü bir rüya: Hjaltalín

İzlanda sahnesinden bir başka yetenekli isim Hjaltalín, Enter 4 (2012)’dan bir video yayımladı.

Hjaltalín acid caz, 60’ların pop öğeleri, indie, shoegaze ve klasik müziği bir araya getiren ve 2004’den bu yana aktif olan bir grup. İlk stüdyo albümleri Sleepdrunk Seasons (2007)’ ı izleyen ikinci albümleri Terminal 2010 yılında İzlanda müzik ödüllerinde yılın en iyi albümü seçildi. Grubun Days of Grey kısa filmi için bestelediği soundrack (At the Amalfi) yayımlanmadan Edda Ödülleri’nde (İzlanda’nın Oscar Ödülleri) en iyi soundtrack albümü adayları arasına adını yazdırdı. Grubun İzlanda’nın önde gelen grupları Múm ve Sigur Rós gibi adını geniş kitlelere duyurması artık an meselesi.

Enter 4 dinleyiciyi ilk anda içine çeken ve albüm bitene dek hapseden baş döndürücü bir havaya sahip. 10 şarkıdan oluşan albümün temasını temsil eden I Feel You için yönetmenler Snorri Eldjárn Snorrason ve Hörður Sveinsson, hem albüm ile bütünleşen hem de Hjaltalín’in yarattığı dünyayı mükemmel bir biçimde betimleyen bir videoya imza atmış.

Şarkının yaratıcısı ve albümün baş mimarı vokal Högni Egilsson’un 2,000 litrelik bir su tankına atladığı muhteşem videoyu izlerken İzlanda’nın ruhumuzda açtığı yaralara birini daha ekliyoruz.

Seray Şan