Hedonutopia – Ucube Dizayn

Hazırlayan: Müge Önder

Bu toprakların ambiyansını taşıyan, buralara ait bir dreampop düşünün. Buğulu synthleriyle ve elektronik bir ambalajla dinleyiciyi içine hapsederken farklı dünyalar sunan, aynı zamanda da son derece özgün, deneysel ve bir o kadar da sakin bir kayıt olan “Ucube Dizayn”, Hedonutopia’nın uzun zamandır beklenen ilk albümü.

Ucube Dizayn”, kayıt genelinde grubun ilk albümü olmasının yarattığı heyecandan kaynaklanan bir bütünlüğü sağlayamama durumu bulunmasından dolayı dinleyicide neyin geleceğine dair bir güvensizlik yaratıyor ve tereddütte bırakıyor. Buna rağmen, Hedonutopia albümde bu topraklarda doğmuş olmanın getirdiği arada kalmışlık, sıkışmışlık hissiyatını, yarattığı sentez sound ile sınırlarda gezerek çok güzel hissettiriyor. Bu yönüyle de hepimizin yaşadığı gel-gitlere, eminsizlik, kendini bir türlü bulamama ve hiçbir yere ait hissedememe haline tercüman niteliğinde.

Grubun çoğu zaman birbiriyle ters düşen, farklılık gösteren kültürleri uyum içerisinde harmanlaması albümün derin ve entelektüel bir hal almasını sağlamış. Bu sebepten dolayı son dönemlerde artan, kendini tek bir yönden ifade etmeye çalışan, kalıplarının dışına çıkamayan gruplara ders niteliğinde bir kayıt olmuş. Bu yönüyle “Ucube Dizayn”, stereotipleşmeye, sadece tek bir kanaldan beslenmeye tepki içeren bir albüm olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda albümün kendine özgü soundu Hedonutopia’nın ileride çok farklı işlere imza atacağının da sinyalini veriyor.