Hatıralar #4: John Lennon, Stanley Kubrick ile Fikir Alışverişinde

Jack Whatley’nin yazısından derlenmiştir.

John Lennon usta yönetmen Stanley Kubrick‘in sadece sıkı bir hayranı değildi, aynı zamanda J.R.R. Tolkien’in epik romanı Yüzüklerin Efendisi‘ni filme uyarlaması için yönetmene bizzat teklif götürmüştü. Hem de baş rollerde The Beatles’ın dört üyesi olarak yer almaları şartıyla…

Kubrick’in o zamanki asistanı ve sağ kolu Leon Vitali, geçenlerde kariyeri hakkında yönetmen Tony Zierra eşliğinde Filmworker isimli bir belgesel hazırladı, merak eden göz atabilir. Buna ilaveten Metro gazetesine konuşarak John Lennon hadisesinin gerçekliğini onayladı.

Bu iddia doğru. Stanley’nin ofisine bu fikri konuşmak amacıyla geldiler. Ancak sanırım fikir koskoca Stanley Kubrick’i pek açmadı. Hiç ilerlemedi bu proje. Bir fikir alışverişiydi, bunu gerçekleştirmek isteyen insanlar vardı. Ancak Stanley bu insanlardan biri değildi. Öyle diyelim.

Bu fikrin arkasındaki isim John Lennon idi. Romanın hikayesine bayılmıştı, 2001: A Space Odyssey‘e ha keza. Bu filmi haftada bir kez açıp izlediği söyledi. Öylesine bir sevgiydi. Aklındaki noktaların nasıl birleştiğini anlayabiliyorum. Yüzüklerin Efendisi gibi bir anlatıya eminim sayısız farklı açıdan yaklaşılabilir. Lennon belki de aklından fütürist bir proje geçiriyordu, yahut 2001‘in içinde barındırdığı epik ölçeğin bu anlatıyı uyarlamak için gerekli olacağını düşünmüştü. İlginç olaydı.

Leon Vitali

The Beatles, bu ilk hüsranın ardından bir de romanın yazarı Tolkien’e gitse de benzer şekilde olumsuz bir tepkiyle karşılaştı ve proje başlamadan bitti.

Çev: D.E.T.