Fiona Apple’ın Yeni Albümünden Haberler Var

Şarkıcı-müzisyen Fiona Apple, The New Yorker gazetesine verdiği bir röportajda uzun süredir beklenen yeni albümünün yapım aşamasının bittiğini söyledi ve detayları paylaştı.

8 yıllık bir arayı nihayete erdirecek albümün adı Fetch the Bolt Cutters olacak ve 13 şarkıdan oluşacak. Bu şarkılardan ismi açıklananlar listesi şöyle: “Newspaper,” “On I Go,” “The Drumset Is Gone,” “Rack of His,” “Kick Me Under the Table,” “Ladies,” “For Her,” “Fetch the Bolt Cutters,” “Shameka,” “Heavy Balloon,” “I Want You to Love Me.”

Aynı röportaja göre adını The Fall adlı dizide geçen bir replikten alan albüm, uğradığı cinsel tacizlere karşı sesini çıkarmaktan korkmayan kadınlara dair olacak ve kapağında da #MeToo sürecinin kilit suçlusu Harvey Weinstein’in bir çizimi yer alacak.

Tını olarak oldukça “çiğ” ve”perküsyon odaklı” olacak albümde bolca davul, ilahi usulü vokal ve çan sesi olacak. Apple’a yapımcılığını kendi üstlendiği albümde eşlik eden isimler ise davulda Amy Aileen Wood, basta Sebastian Steinberg, gitarda David Garza… Bu isimlerden Steinberg’e göre albüm “bir topluluğu değil de yaşayan, doğal bir organizmayı yansıtıyor”. Garza ise albüm yapım sürecini bir heykelin dikilme sürecine benzetiyor.

Henüz içinden bir şarkı duymadığımız albümün ne zaman yayınlanacağı da belli değil, ancak önümüze sunulunca kesinlikle bir incelemesini kaleme alacağız.