Filmlerden Şarkılar: In The Fade

Fatih Akın’ın yankı uyandıran son filmi In The Fade, (Aus dem Nichts) başrolünde Diane Kruger’ın yer aldığını öğrendiğimiz günden beri kafamızın içindeki bekleme listesinde yerini almıştı. Yayınlanan fragmanlar, Cannes ve Altın Küre de dahil olmak üzere kazanılan ödüller derken her yer Akın ve Kruger’ın birbirlerine öpücüklerini sunduğu fotoğraflarla dolmuştu.[1] Beklenen an geldi ve film gösterime girdi. Olumlu ve olumsuz eleştiriler havada uçuşurken herkesin hemfikir olduğu tek bir nokta var, o da tabii ki Diane Kruger’ın kusursuz performansı!

Aile, Adalet, Deniz.

Katja’nın (Diane Kruger) daha önce uyuşturucu işlerine bulaşmış, tahliye olduktan sonra ise kendini eşine ve çocuğuna adamış Nuri (Numan Acar) ile mutlu bir evliliği vardır; ancak her şey sıradan bir öğleden sonra meydana gelen korkunç bir terör saldırısıyla alt üst olur. Katja’nın acısı, öfkesi, ayakta kalıp direnmekle her şeyi tamamen bırakıp yok olmak arasındaki gelgitleri izleyen herkesin ruhunu sıkıştıracak bir hal almaya başlar. Hayata tutunmak için hiçbir sebebi kalmayan Katja’nın her şeyini ortaya koyarak giriştiği adalet mücadelesi, ona yeni bir güne başlamak için güç verse de, adaletin dillendirilmemiş evrensel tanımı bir kez daha ortaya çıkar; “Zamanın güçlülüleri tarafından kullanılması mübah haklar bütünü.”

Bu hikayede aile yok olur. Yüksek ve ihtişamlı binaların içinde, parlak ayakkabıların altında, istiflenmiş kağıtların arasında anlamını korumaya çalışan adalet yok olur. Bir tek deniz kalır; anlamı yitirilemeyecek ve kirletilemeyecek olan deniz.

Filmin şarkıları ise Queens of the Stone Age‘in kurucusu ve vokalisti Josh Homme‘a ait.