Evvel Zaman İçinde Space Oddity

David Bowie‘nin kariyerinin ilk hit şarkısı “Space Oddity”‘yi nasıl bilirsiniz? Duygulu, içli, astral… Peki şarkının ilk versiyonu, bugün bilinen halinden çok farklıydı desek? Mesela mutlu tınlayan bir pop şarkısı gibi?

Hikayeyi geriye saralım: Bundan tam 50 sene öncesinde, 1969’un başlarındayız. Bowie’nin kendi adını taşıyan ilk albümü, klasik barok pop şarkılarından oluşuyor. Ancak aylar sonra durum böyle olmayacak. Bowie’nin şöhrete giden adımlarını hızlandırmaya çalışan o dönemki menajeri Kenneth Pitt, o vakitlerde mevcut olan materyalleri kullanarak Bowie’nin performansını filme çekmeye karar veriyor.

Genç Bowie’yi ilk şarkılarını icra ederken ve pandomim yaparken gördüğümüz yarım saatlik film Love You Till Tuesday, 1984’e kadar piyasaya çıkmıyor. Ama elbette aradan geçen 15 yılda bizim uzaylı çoktan bir efsaneye dönüşmüş bile. Zira Bowie’nin Love You Till Tuesday için bestelediği ‘yeni’ bir şarkının demosu, ilerleyen aylarda bu genç yeteneği Mercury ve Phillips şirketlerinin himayesine aldırıyor: Elbette “Space Oddity”‘den bahsediyoruz.

Ona şöhret getirecek versiyondan çok farklı olan bu “Space Oddity”‘nin video klibi uzun yıllar boyunca kayıptı. Geçtiğimiz zamanlarda önce yeni baştan belirdi, ardından da birkaç gün önce restore edilmiş haliyle Bowie’nin Youtube kanalında görücüye çıktı.

İşte yukarıda gördüğünüz video da hızlı, enerjik ruhlu ve bir kariyeri hayata geçiren o ilk “Space Oddity”‘nin videosudur. Afiyet olsun.