Etnik dokunuşlar: Remotely Close

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’dan HOOD Base ile Tel Aviv’den Nuweiba Records ve ArtIsrael’in 14 sanatçıyı bir araya getiren projesi Remotely Close tüm dijital platformlarda yayınlandı. Farklı müzik türlerininin bir araya geldiği, 7  şarkıdan oluşan albüm Akdeniz, Anadolu ve Mezopotamya gibi coğrafyaları bir araya getirerek kültür yolculuğuna çıkarıyor.

Silkyway adlı ilk parçada Kutiman ve Elif Çağlar bir araya geliyor. Kutiman’ın psikedelik ve oryantal melodilerin elektronik müzikle buluştuğu bu parça Elif Çağlar’ın yorumu ile seviye atlıyor.

Boom Pam ve Kemal Esen‘in ortak çalışması, bağlama ve trombon sesini bolca duyduğumuz Dostum ise 70’li yıllardan bir Anadolu Rock parçası dinliyormuşçasına bizi zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Hiphop ve doğu melodilerinin birleştiği Liraz ve Kamufle’nin ortak parçası Azizam adlı Farsça ve Türkçe parçayı dinliyoruz. Farsçada “canım” anlamına gelen Azizam, Liraz’ın büyüleyici sesi ve şarkının sözleriyle güzel bir “kara sevda” parçası.

Ethnique Punch ve The Uzi Navon Legacy’i bir araya getiren dördüncü parça ise Medamem. Deneysel bir çalışmanın ürünü diyebileceğimiz, Ethnique Punch’ın her saniye izini bıraktığı bu parçaya kulak verdiğinizde Uzi Navon’ın sesiyle bir Erkin Koray’ın Cemalim sampleını duyuyorsunuz.

Sefi Zisling ve Çağrı Sertel’in deniz ve güneş melodili, Akdeniz dokunuşlu bir caz parçası olan Purple Midnight’i ise bu albümün beşinci parçası olarak karşımıza çıkıyor. ZIV’in sesinin Akkor dokunuşlarıyla elektronik müzikle birleştiği Under Sea ise hemen ardından geliyor.

Son parça ise islandman ve Alek Lee’nin ortak çalışması Strangers. Daha çok psikedelik melodiler kullanan Alek Lee ve etnik elektronik müziğin önemli isimlerinden diyebileceğimiz islandman, müziklerini birbirlerinin içinde eriterek ortaya koyduğu bu eserle albüme noktayı koyuyor.

Albümü dinlemek için: