Eskiz – Beterin Beteri Var (2017)

Eskiz, denilince, ilk olarak akla düşen “çizgisiz defter”den ardından, müzik çevrelerinde insanın aklına “Türkçe sözlü batı müziği” tanımı düşüveriyor. Bas gitarda Can Tunaboylu, davullarda Uygar Çetiner, gitar ve vokallerde Deniz Ağan‘ın performans sergilediği Eskiz, psikedelik yaratımlar ve efektler ile süslenmiş akıllıca gitar rifflerine, lirik anlatımda da uzay boşluğunun yankılarını eklemiş olacak ki, yeni albümleri Beterin Beteri Var dinleyicilerine en çok Rush’ı hatırlatıyor.

Eskiz için klasik veya saykodelik-rock kalıplarının biraz dışında yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Zira biraz daha sert bir müzik icra ediyorlar, özellikle vokaller, muadillerine göre biraz daha yırtıcı. Fakat duyma yetisi, Eskiz’in oluşturduğu ses manzarasını yakaladığı zaman, dünden bugüne rock müzik çevresindeki kült grupların yaptığı müziğe eksiksiz bir şekilde tanık olabiliyor.

İlk olarak 2010 yılında, Roxy Müzik Günleri‘nde kazandıkları birinciliği ilk albümleri “Kimsenin Ruhu Duymaz” ile şenlendiren ekip, 2015 yılının en iyileri arasında bulunan “Türkçe Sözlü Ağır Müzik” isimli EP’si ile müzik piyasasındaki yerini sağlamlaştırdı. Grubun son albümü Beterin Beteri Var, on orijinal şarkıdan oluşuyor ve 34 dakika boyunca tabiri caizse dinleyicisini “Sallayıp Yuvarlıyor.”