Electric ve Boy Harsher’ın Hikayesi

Amerikan synth punk, dark wave ve endüstriyel tekno müzik grubu Boy Harsher’ın Country Girl Uncut (2019) albümünden “Electric“, Avustralyalı DJ Kris Baha remixiyle daha da harekete geçirici ve daha da karanlık bir halde, geçtiğimiz günlerde yeniden dinleyiciyle buluştu.

Boy Harsher tabii ki bir şarkıdan çok daha fazlası. Birbirlerini film okulundan tanıyan Augustus Muller (yapımcı) ve Jae Matthews’in (vokal) yolları 2013 yazında kesişiyor ve bu kesişim Teen Dreamz adını verdikleri birkaç kayıtla sonuçlanıyor. Onlara göre oldukça soyut ve paylaşılmaya değer olmayan bu dans edilebilir ritimler 2014’e gelindiğinde Boy Harsher adıyla ete kemiğe bürünüyor.

İkili aynı yıl evde kaydedilen ilk EP’leri Lesser Man‘i, ardından 2016’da ilk albümleri olan Yr Body Is Nothing‘i yayınlıyor. 2018’de Nude Club dizisini oluşturuyorlar ve buna Lesser Man’in genişletilmiş versiyonu ile birlikte Careful ve Country Girl Uncut albümlerini de katarak dolu bir müzik kataloğu sunuyorlar. Tüm bu diskografi ile 80’lerin müziğine synth ve birkaç davul ekleyerek minimal ve bir o kadar da vurucu bir müzik yapılabileceğini gösteriyorlar. Bugüne kadar Sleep Chamber, Suicide, DAF ve Yello’ya benzetilseler de tarzları tekno ile gotik arasındaki gelgitli ve spesifik bir tanım uymuyor. Zaten onlar için garip olmak farklı olmaktan daha öte bir sevilme sebebi.

Çaldığı her yeri keyifsiz, soğuk bir gece kulübüne dönüştürmeyi başaran şarkılarından şüphesiz en öne çıkanı ise “Pain”. Jae’ye göre “Pain” abes kalp kırıklıklarımızın döngüsel ve garip bir geri bildirimi. Aslında agresif ritimler kullansalar da arka planda hassas duygular yatıyor. Çaresizliği ve korkuyu keşfetme amacındalar ki bunu oldukça özgürleştirici buluyorlar. Bizce bir Gaspar Noé filmine fazlasıyla yakışabilecek ritimlerini Lost Highway ve Body Heat filmlerine benzetiyorlar ve sinematografik geçmişlerinin de etkisiyle kliplerine bu duygu yoğunluğunu başarıyla aktarıyorlar.