Ed O’Brien’dan Yeni Şarkı ve Klip: Brasil

Radiohead üyesi Ed O’Brien‘ın EOB mahlasıyla ilk stüdyo albümünü yayınlayacağını önceden duyurmuştuk. Bu albümden ilk şarkı “Santa Teresa” önceden yayınlanmıştı, şimdi de ikinci parça olağanüstü bir klip eşliğinde geldi.

Klibi akıllara Annihilation ve Arrival gibi filmleri getiren bilimkurgu soslu “Brasil”e yönelik bakalım O’Brien ne diyor:

“Brasil bir mekanı veya zamanı değil, bir haletiruhiyeyi belirtiyor. H.P. Lovecraft, (Stanley) Kubrick, Junji Ito en sevdiğim bilimkurgu anlatılarından bazılarını yarattılar. Heyhat ben daima ele aldıkları korkuyu daha şairane ve iyimser bir biçimde yorumlamak istedim. Ya bir uzaylı, bizden yüksek bir yaşam formu Dünya’ya bizi yok etmek yerine geliştirip daha yüce bir varoluşa taşımaya gelseydi? Cümle alem düşüncelerini, deneyimlerini, hareketlerini paylaşabilse ne olurdu? İnsanların tür olarak kocaman, tekil bir organizmayı temsil ettiği fikri beni oldum olası büyülemiştir. Bu klipte de böyle bir konsepti görsel olarak keşfetmek istedim. Farklı karakterlerin bakış açısından, farklı araçlardan ve izlenimci görsel efektlerden yararlandım. Bütün bu katmanlar ve fikirler birleşip “Brasil”in anlatısını oluşturdu.

Çev: D.E.T.