DOMi ile JD BECK’ten yeni bir füzyon: NOT TiGHT

DOMi ile JD Beck‘in resmi sitesine adım attığınızda çok da güvenilir durmayan bir “Hakkında” sekmesiyle karşılaşıyorsunuz. Buradaki iddialara göre DOMi 12 yaşında bir saksafon dehası, yaşayan tek teorik fizikçi ve Fizik alanında Nobel ödülü kazanmış en genç insan; Beck ise 6 yaşında bir koyun denetimcisi ve kuantum fiziği alanında doktorası var. İddialardan ikisine odaklanırsak: Çocuk yaşta olmasalar da hayli gençler (DOMi 22, Beck ise 19 yaşında) ve icra ettikleri müzikte birer deha olmaları hayli olası.

Pitchfork’a göre caz füzyonu “hiper-beyinli yeni nesille” tanıştıran genç ikili, ilk albümleri NOT TiGHT‘ta huzurlu, teknik ve yenilikçi bir şekilde akan 44 dakika yaratıyor. DOMi tuşlu çalgılardan, Beck ise davullardan sorumlu. Kendilerini turnesinde grubuna katarak sanatseverlerin ve müzik otoritelerinin gözüne girmelerine yardımcı olan Thundercat, albümün konuk müzisyen kontenjanının ağır toplarından sadece biri. Mac DeMarco, Herbie Hancock, ikiliyi kendi plak şirketinin çatısına alan Anderson.Paak gibi başka esaslı isimler albümün dinamiğine güzel bir çeşitlilik katmış.

Meme kültürü çağının bu iki yetenekli çocuğu, kendilerini ciddiye almayan açıklamalar kaleme almalarının yanında hem eğlenceli hem de virtüöz kalemi kuvvetli şarkılar üretmeyi başarmış. Gözlerinizi ve kulaklarınızı onlardan ayırmayın, gelecek yıllarda daha da büyümeleri çok olası.