Dizilerden Şarkılar: How I Met Your Mother

İlk gençlik yıllarımızın en güzel televizyon kanalı olan CNBC-e sayesinde tanıştığımız How I Met Your Mother bizlere veda edeli beş yıldan fazla oldu. Dokuz yıl boyunca birçoğumuzun hayatının bir kenarında kendine iyi kötü yer edinmiş, sona erdikten sonra bile kendini sık sık hatırlatan dizilerden biriydi. Bazı Friends hayranları tarafından taklitçilikle suçlanıp dışlanmış olsa da kendine özgü unutulmayan karakterler yaratmayı başarmıştı. 

Kendini sevdiren uzun soluklu dram ya da komedi dizilerini vazgeçilmez yapan, tekrar tekrar izlettiren en önemli sebep, hayatımızın bir dönemiyle arada bağ kurmayı başarmış olmaları. Örneğin How I Met Your Mother, hala ara sıra rastgele bir bölümünü açıp izlediğimde beni yıllar öncesine götürüp tamamen unuttuğum bir anıyı hatırlatıyor ya da hayatımın o dönemine dair bir duyguyu çağrıştırabiliyor. Etrafta izleyecek onca dizi varken neden hala eski dizilere geri döndüğünüzü merak ediyorsanız en önemli sebebi bu diye düşünüyorum. Bu çağrışımları güçlendiren şeylerden biri dizinin geçtiği mekanlarsa – ki özellikle sitcom tarzı dizilerde kullanılan mekanların sınırlı olması (MacLaren’s Pub ya da evlerin oturma odaları gibi) sebebiyle karakter ve hikayeleri görsellikle bağdaştırmak daha kolay oluyor – diğeri de kullanılan müzikler. Sözgelimi, diziyi sevenler arasında Bloc Party’nin “This Modern Love” şarkısının çaldığı birinci sezon finalinin son sahnelerini hatırlamayan ya da gördüğünde ilk izlediği ana geri dönmeyen yoktur herhalde.  

How I Met Your Mother‘ı Friends dahil birçok komedi dizisinden ayıran en önemli özellik müziğe fazlasıyla yer vermiş olması ve şarkı tercihlerinin çok güzel ve yerinde olmasıydı. Baştan sona üç kez izleyip her seferinde müziklerinden çok etkilendiğim ve sayesinde epey yeni grup tanıdığım bu güzel dizide yer verilen şarkılar arasında en sevdiklerimden oluşturduğum listeyi beğeninize sunuyorum.