Dizilerden Şarkılar: Endeavour

2 yıl önceki Dizilerden Şarkılar: House M.D. yazımdan sonra bir başka yazı ile karşınızdayım. Endeavour sanıyorum Türkiye’de pek izlenen bir dizi değil ancak kesinlikle izlenmeye değer. Dizi izlerken seçici davranan biri olarak izlediğim en iyi 3 diziden biri olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Endeavour, ünlü İngiliz romancı Colin Dexter‘ın çok sevilen dedektiflik romanı serisi Inspector Morse‘tan uyarlanmış bir dizi. Serinin ilk uyarlaması da değil. Geçmişte, ITV’de 1987’de başlayıp 1993’te sona eren, kitap ile aynı adı taşıyan başarılı bir uyarlama ve sonrasında Lewis adıyla yayınlanmış 9 sezonluk bir spin-off da mevcut.

Peki Endeavour’u bu kadar iyi yapan ne?

Endeavour’un başrollerini karizmatik oyuncu Shaun Evans ve usta tiyatrocu Roger Allam paylaşıyor. Roger Allam’ı başta Game of Thrones olmak üzere pek çok dizi ve filmden tanıyor olmanız muhtemel. Endeavour’u bu kadar iyi yapan temel sebeplerden ilki Evans-Allam ikilisinin harika uyumu. Dizi, halihazırda nitelikli bir metne dayansa da senaryo metni daha da öne çıkabilmeyi başarıyor. Başta DC Morse (Shaun Evans) ve DI Thursday (Roger Allam) olmak üzere bütün karakterlerin çatışmaları ve karakter gelişimleri ustalıkla tasarlanmış. Öyle ki, iyi kurgulanmış bir polisiyenin yanı sıra döneme, Oxford‘a ve İngiltere‘ye dair pek çok bilgiye yer verirken sinematografisiyle de öne çıkıyor. Ve ekleyelim; bu yazının var oluş sebebi: müzikler!

Kitaptaki Endeavour Morse karakteri opera ve klasik müziğe çok düşkün. Dizi de bunu çok iyi kullanıyor. Hatta bir klasik müzik eserine dayanan bölümü bile var. Ancak, opera ve klasik müziğin yanı sıra 60’ların ikinci yarısında geçen hikaye dönemin önemli parçalarını da sıkça kullanıyor. Bu sebeple sizlere iki ayrı liste sunuyorum.

Klasik müzik ve opera
60’lar

Klasik müzik/opera listesinde bazı kayıtlar dizide kullanılan kayıtlardan farklı. Yine de iyi icraları seçmeye gayret ettim. Dizinin 7. sezonu ITV tarafından onaylandı. 2020 Şubat-Mart aylarında muhtemelen yayında olur. İlk 6 sezonu ise bir yerlerde sizleri bekliyor.

Dizi hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. Keyifli dinlemeler!