Dizilerden Şarkılar: Bojack Horseman

Netflix, geçtiğimiz yıllarda sessiz sedasız televizyon tarihine adını altın harflerle yazdıracak bir animasyon diziyi yaratmaya başladı. İnsanlar ile hayvanların her anlamda birbirine denk olduğu bir dünyada, Bojack Horseman adlı bir atın şöhret sonrası hayatında yaşadığı bunalımları kara komedi kılıfına sokarak özünde sahiden acıklı, bir yandan sahiden komik, neticede inanılmaz sahici bir yapım kattı popüler kültüre.

Hazır son sezonu da yaklaşıyorken gelin, Bojack Horseman‘ın şimdiye kadar karşımıza çıkardığı müziklere kulak verelim.

Dizinin orijinal müziklerinde emeği olan Patrick Carney ile Ralph Carney‘in son yılların en akılda kalıcı jenerik müziklerinden birini yarattığı kesin. “Bojack’s Theme”, oldukça etkileyici ve dizinin trajikomik ruh halini güzelce yansıtan bir deneysel caz bestesi. Kapanış yazılarında Grouplove şirinliği “Back in the 90s” yer alıyor. Arada kalan şeyler ise hiç fena değil: America klasiği “A Horse With No Name”, Michella Branch’in vokalleriyle sadece dizi için yeniden yorumlandı. Nina Simone‘lar, Courtney Barnett’ler, Cocteau Twins’ler, St Vincent‘lar diziye fazladan güzellik kattı.

Aslında hiçbir zaman soundtrack’iyle öne çıkan yapımlardan olmadı Bojack Horseman, ancak müziğe başvurduğu her dakikayı da inanılmaz kıymetli kılmayı bildi. Yaratıcılarının titiz bir zevke sahip olduğunu senaryodan, altmetinlerden, en az bizim kadar derin karakterlerinden, “Free Churro” gibi son derece orijinal bölümlerinden biliyoruz zaten. Bu yüzden diziyle vedalaşmanın vakti geldiğinde zorlanacağız, biliyoruz. Olsun. Ayrıca, ardından bıraktığın şu hayat fena değildir Bojack.