DITZ’den dürüst bir ilk albüm: The Great Regression

DITZ 2016’da kurulan ama henüz ilk albümünü yayınlayan topluluklardan biri. Lighting Bolt, METZ, Heavy Lungs gibi gruplarla müziğe yoğunlaştıklarını düşününce “İnsanlar çok yüksek sesle bağırmanın eğlenceli olduğunu unutuyor.” gibi düşüncelerin kafalarında yerini sağlamlaştırması çok doğal.

Brighton çıkışlı bu grubun Brighton ve çevresinden ziyade Londra’ya dönük bir rotası var, vokalist Cal Loud and Quiet ile yaptıkları bir söyleşide “’İyi’ bir gruba dönüşene kadar Brighton’da uzun bir süre sözde ‘berbat’ gruptuk. Herhalde bu yüzden gözden kaçtık biraz.” açıklamasını yapmıştı. Ayrıca birbirinden farklı karakterlerden oluşan DITZ, bu belirgin sessiz sakin/geveze/gergin gibi yönlerini dizginleyebilmiş birlikte çalışırken.

Karantina etkisiyle çıkan albümlerden The Great Regression, içinde cinsiyet rollerinden izolasyona birçok temayı barındırmasıyla Birleşik Krallık punk sahnesinin enleri arasına girmiş bile; hardcore görünümlü deneysel bir albüm, dinamikleriyle büyük bir titizlikle oynanmış bir kayıt.

Albümün Stanislaw Lem’in Solaris romanından alıntılar yapan Three adlı parçasında, büyük şirketlerin ikiyüzlülüğünden, ayrıcalıklıklarının farkında olmadan boş aktivizm kuklası üniversite öğrencilerine kadar bütün öfke ve araya sıkışmışlık hiç de üstü örtülü olmayan bir şekilde sunuluyor. Candan ve dürüst bir albüm The Great Regression, herkesin hayatının bir döneminde maruz kaldığı muamelelere kadar -iş hayatındaki zorlukları ele alalım, örneğin- ulaşan sözleriyle oturmuş bir yapıda. Herhangi bir punk albümünde de bulabileceğimiz, çoğunluğa hitap eden birçok şeyi yerli yerinde, temelini oynatmadan ve amacından uzaklaşmadan göstermelik bir sonuca götürmüyor. 2022’nin en canlı albümlerinden.