Deniz Sungur – Toz

Tarz: Deneysel, Psychedelic, Country-Folk

Karşımızda 2020’de Spotify’da yerini almış en cesur işlerden biri var; Deniz Sungur’un Toz albümü. Cesur çünkü Deniz Sungur rap geleneğinden getirdiği söz yazım maharetini sakınmadan uzun cümlelerle farklı tarzlar içinde de kullanmış. Bunu yaparken akılda kalıcı melodilerle akıcılığı sağlamış.

Albümün genelinde tekdüze akor yapıları var. Doğaçlama gibi tınlayan gitarlar tüm şarkıların canlılık hissini artırıyor. Şarkılardaki yenilikçi deneysel synth tercihleriyle geleneksel davul-gitar tonları ve düzenlemeleri dinleyiciyi geçmişle gelecek arasında albümün kendine özgü zamanı içinde tutuyor.

Deniz Sungur’un vokaline ayrı bir paragraf açmak gerek. Kirli, doğal, bariton, güçlü ve teatral yapısı etkileyici. Bazı şarkılarda aynı masada kadeh kaldırıp söylüyormuş gibi, bazı şarkılarda kendi kendine sayıklamalar, bazılarında sahnenin tam önünde dinleyiciyi coşturan tondan…

Albümden Tavsiyeler

Hangi Şehir Kabul Etsin Beni:

Synth, doğaçlama gitar ve bas introsuyla yükselerek başlayan şarkı, albümün vokal melodisi açısından en güçlü şarkılarından biri. Vokal anlatacaklarını bitirdikten sonra enstrümantal yapıyla baş başa kalıyoruz. Doğaçlama hissiyle sahnede izlemesi keyifli şarkılardan biri gibi duyuluyor.

Uçan Tavşan:

Albümün psikedelik yönünü en güçlü hissettiren enstrümantal şarkılarından biri. Synth’in güçlü bas tavrı doğaçlama gitara eşlik eden davulun ve alttaki seslerin hazzını artırıyor. Deneysel müzik takipçileri için kaçırılmaması gereken bir üretim.

İsteriyada:

Dinleyiciyi albümün minör dünyasında gezdiren şarkı. Efektif vokal miksiyle tribal yapı daha da güçlenmiş. Bas ve pad tercihleri son derece tutarlı. Groove’u çok kuvvetli şarkıda kullanılan elektrogitar son derece görev bilinciyle çalınmış, atmosferi bozan hiçbir ekstra nota yok.

Zalim:

Albümden çıkan kült country-folk şarkı. Yeni nesilden ağır tempo country müzik duymak isteyen dinleyiciler için aranan kan. Tamamen gitar düzenlemesinden oluşan şarkının güçlü nakaratı konser ortamında birlikte bağırarak eşlik etme ihtiyacı uyandırıyor.