David Lynch & Angelo Badalamenti – Thought Gang (2018)

“Kim olduğumu biliyor musun? Ben Kol’um. Ve işte böyledir sesim.”

1992’den beri izleyenleri başarıyla dumura uğratan David Lynch çıkmazı Twin Peaks: Fire Walk With Me‘de Başka Bir Yerden Gelen Adam’ın Dale Cooper’a söylediği bu cümleler, tıpkı filmdeki diğer tüm replikler gibi yoruma, hem de sonsuz sayıda yoruma açık. Mevzubahis sahne kötü ruhların dile geldiği Black Lodge’da geçiyordu, Thought Gang‘de dinlediğimiz müzikler de pekala orada icra edilmiş olabilir. Hatta kim bilir, belki de gerçek sesi budur Kol’un.

Lynch ile Angelo Badalamenti‘nin dostluğu eskilere dayanıyor. Badalamenti’nin cennetin karanlık köşelerinden bulup çıkardığı notalarının ihtişamıyla ilk kez Blue Velvet‘ta karşılaştık, sonra da On The Air, Lost Highway, The Straight Story ve Mulholland Drive gibi diğer Lynch filmlerinde. Ama elbette Lynch-Badalamenti ortaklığının gerçek zirvesi Twin Peaks olageldi. Dizinin ilk iki sezonunu takip eden film ise bir karadelik misali ortalığı silip süpürdü, soundtrack’ın ışığı hepten loşlaştı. Lynch o vakitlerde sadece yazar koltuğunda değil, müzik koltuğuna da iyice yayılmıştı. Soundtrack’in önemli bir kısmını Badalamenti’yle birlikte besteledi. Ortaya çıkan müziğin önemli bir kısmı ise -bugüne dek- bir sandığın içinde rafa kaldırıldı.

Sandık geçtiğimiz günlerde açıldı, tozu alındı, biraz kırpılıp çeki düzen verildi. Son eserin adı Thought Gang. Fikri caz, cazı cızırtılı, cızırtısı deneysel, deneyselliğiyle beklenmedik, beklenmedikliği şaşırtmayan, şaşırtmadan germeyi başaran bir iş. Yani evet, tam da bu ikiliden bekleyeceğimiz tarzda bir şey. Orijinal Fire Walk With Me müziklerinden bildiğimiz sadece 2 parça var: “A Real Indication” ve “Black Dog Runs At Night”. Ötesi hezeyanlar, bad trip’ler, Lynch’in spoken word’leri, loop’lar, davullar, efektler. “Frank 2000” 17 dakika olsaymış dinleyeni sıkacakmış, neyse ki abartısız bir 16 dakika boyunca kendini özgürce ifade edebilmiş. Kimi şarkılarda yanılmıyorsak Tom Waits‘in kötü ikizini dinliyoruz. Eminiz ki kendisi Black Lodge’da stadyum konserleri veriyordur.

Tuhaflığıyla müsemma Thought Gang‘de elbette “Laura Palmer’s Theme” ayarında bir parça yok. Dizi ile film ne kadar farklıysa, müzikleri de başka dünyalara ait. White Lodge’un da, Black Lodge’un da güzelliği kendine tabi. En iyisini yine Başka Bir Yerden Gelen Adam söylemiş: “Let’s rock!” Çevirmesi imkansız ama, “Haydi halaya!” gibi düşünebilirsiniz.

PUANLAMA: Elektrikli/10