David Byrne’ün Gözlerinden Anadolu

Eski Talking Heads‘çi modern Amerikan seyyah-dervişi David Byrne, kariyeri boyunca müzik akımlarında oradan oraya sürüklendi, yeni sesler ve içinde yüzecek yeni deryalar aradı. Meğerse kendisi Anadolu rock’a karşı da boş değilmiş.

Kendi sitesinde “David Byrne Presents: Anatolia!” başlıklı 27 şarkılık bir çalma listesini görücüye sunan Byrne, Erkin Koray‘dan Candan Erçetin‘e, Baba Zula‘dan Altın Gün‘e, Mustafa Özkent‘ten Gaye Su Akyol‘a bu toprakların çeşitli dönemlerinden özenle seçilmiş bir sanatçı seçkisi sunuyor.

Bakalım David Byrne ne diyor bu konuyla ilgili: “Türk ‘pop-psych-funk’ progresif müziğiyle ilgili bilgim oldukça sınırlı. Bundan yıllar önceki bir turnem esnasında İstanbul’da aldığım Barış Manço CD’si benim için yepyeni bir dünyanın kapısını araladı. Birlikte büyüdüğüm saykodelik funk müzik patlamasının sahiden dünya çapında bir hadise olduğunu böylece kavradım. Daha keşfetmediğim neler vardır kim bilir, diye düşündüm.

“Bu çalma listesindeki şarkıların tümü -Türkiye’nin hippiler için kutsal bir mekan haline geldiği- o ilk döneme ait değil. Heyhat ilhamların dallanıp budaklanışı görünüşe göre baki, müzikler ise muazzam. Türkiye şu günlerde bir popülist sağ akımın tesirinde olabilir, ancak duyduğumuz müzikler gösteriyor ki Anadolu’nun halen aktif olan ‘funky’ ruhu bu karanlık geceden sağ çıkabilir, yeniden uyanıp hepimizi şaşırtabilir.”