Yeni bir Bowie Çağını Bekliyoruz

10 senelik David Bowie hasretimize son veren Next Day albümünü hala döndürürken, sanatçı cephesinden sürpriz haberler gelmeye devam ediyor.

2013 Mercury Ödülleri’ne aday gösterilen* ve ödüle en yakın isimlerden olan sanatçı, The Next Day Extra isimli bir box setin 5 Kasım’da raflarda yerini alacağını açıkladı. Box set, albümden videosu çekilen 4 parça (Where Are We Now?, The Stars (Are Out Tonight), The Next Day and Valentine’s Day), orijinal albümün kendisi ve 10 şarkıdan oluşan bir bonus cd’den müteakip. 30 Eylül’de Bowie’nin resmi sitesinde duyurulan Box Set’e dahil olan bonus cd’nin içeriği ise şöyle: 5 yayımlanmamış parça, 3 adet bonus parça 2 remix.

James Murphy (LCD Soundsystem) remixi Love is Lost’un prömiyeri ise 8 Ekim’de BBC Radio 6 kanalında yapıldı ve beklenildiği üzere büyük dikkat çekti. Müzik dünyasının iki büyük isminin buluşmasını sağlayan remix, 10 dakikayı aşan süresine rağmen dinleyici ve eleştirmenler tarafından çok büyük övgüler aldı.

Bu işbirliğinin temelini ise James Murphy’nin, Yeah Yeah Yeahs’ın son albümü Sacrilege’dan sonra prodüktörlüğünü  üstlendiği yeni Arcade Fire albümü Reflektor oluşturuyor. NME’nin haberine göre albümle aynı adı taşıyan parçanın mixleri sırasında David Bowie’nin stüdyoyu ziyaret etmesi ve parçayı çok beğenmesi, bu birlikteliğin ilk adımları oluyor. Sonrasında Bowie’nin aynı parçaya vokal olarak destek vermesi ile büyüyen işbirliğinin son meyvesi ise yukarıda belirttiğimiz Love is Lost remixi oldu. Minimal müziğin en önemli ismi olan Steve Reich’in clapping music sample’ı ile açılan parça, 80’li yılların synth melodileriyle birleşip, David Bowie’den aşina olduğumuz tekinsiz vokallerle tavan yaparak 10 dakikayı aşıyor. Yalnız şunu da belirteyim şarkı dinlenince hiç de 10 dakikanın üzerinde gibi gelmiyor.

Sürekli değişen Bowie’nin, elini nereye atsa bir güzellik yaratan James Murphy ile de çok güzel kabuk değiştirebildiğini resmi aslında bu remix. David Bowie senelerdir hiç kimsenin yapamadığı kadar kendini yeniledi, bulunduğu çağa ayak uydurdu veya yeni bir çağ başlattı. Belki de Love is Lost remixi de yeni bir Bowie çağının başlangıcı olur.

*Diğer Mercury Prize 2013 adayları: Arctic Monkeys – ‘AM’, Disclosure – ‘Settle’, Foals – ‘Holy Fire’, James Blake – ‘Overgrown’, Jake Bugg – ‘Jake Bugg’, Jon Hopkins – ‘Immunity’, Laura Marling – ‘Once I Was An Eagle’, Laura Mvula – ‘Sing To The Moon’, Rudimental – ‘Home’, Savages – ‘Silence Yourself’, Villagers – ‘{Awayland}’

Yalkı Akçay