Darkside ile Yağmur Bulutlarının İçine Yolculuk

DARKSIDE, elektronik müzik camiasının yeni dahisi olarak nitelendirilen Nicolas Jaar’ın yeni projesi. Yeni projesi demek pek uygun olmayabilir zira albümleri Psychic geçtiğimiz Ekim ayında piyasaya sürülse de DARKSIDE 2011 yılından bu yana aktif.

Nicolas Jaar’ın bu projeyi birlikte yürüttüğü isim ise multi-enstrümantalist Dave Harrington. Dave Harrington ile Brown Üniversitesi’nde eğitim gördüğü sırada tanışan Jaar, 2011’deki turnesine Harrington’ı performans sanatçısı olarak davet eder ve DARKSIDE’ın temelleri bu noktada atılmış olur. Turnenin Berlin ayağında ikilinin bir otel odasında ilk parçalarını bitirmesiyle grup artık iyiden iyiye bir form kazanmış oldu. İkilinin bundan sonraki icraatı ise 3 şarkı içeren DARKSIDE EP.

İlk albümleri Psychic öncesinde ise DARKSIDE isimlerini duyuracak bir işi kotardılar, Daftside. 2013’ün en fazla konuşulan işlerinden olan Daft Punk’ın Random Access Memories albümünü baştan aşağıya remixleyen ikili, bu projesiyle çoğu eleştirmenden geçerli not aldı.

Jaar ve Harrington ikilisinin yavaş adımlarla ilerleyerek 2 sene içinde kaydettikleri ilk albümleri Psychic 4 Ekim’de piyasaya çıktı. İlk parça Golden Arrow ise 23 Ağustos’ta internet üzerinden ücretsiz olarak dinleyicileriyle paylaşıldı.

8 parçadan oluşan albüm, başlangıçta dinleyiciyi çok vurmasa da dinledikçe içine çeken bir yapıya sahip. Jaar’ın elektronik türler arasında ufak geçişler yapması ve buna Harrington’ın gitar melodilerinin ayak uydurması albümü elektronik müziğin tek düzeliğinden kurtarmış. Jaar’ın hiçbir işinde tek düzelik hissedilmese de Harrington’ın albüme etkisinin farkına varmaya başladığınızda Psychic’in senenin en iyi albümlerinden birisi olduğuna ikna oluyorsunuz.

Golden Arrow dışında Heart, The Only Shrine I’ve Seen ve Freak Go Home albümün temel taşları gibi dursa da Psychic’i oluşturan bütün şarkılar pür dikkat ve ilgiyi hak ediyor. Başka dünyalara, belki de daha önce hiç var olmamış yerlere götürmesini isteyeceğiniz türden bir albüm Psychic.  Senenin en iyi albümlerinden biri olma yarışında ön sıralarda görünüyor.

Psychic:

1. Golden Arrow
2. Sitra
3. Heart
4. Paper Trails
5. The Only Shrine I’ve Seen
6. Freak, Go Home
7. Greek Light
8. Metatron

Yalkı Akçay