Congulus: “Dayanışmaya Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var”

Enstrümental psychedelic rock üçlüsü Congulus, pandemide kaydettikleri yeni EP’leri Tılsım’ı geçtiğimiz günlerde yayınladı. “En umutsuz anlarımızda bize yol gösteren ışık, karanlığa rağmen içimizde parlayan cevher, en ücra yerelere çıkılan yolculukta rehber, gerçek ve hayalin birleştiği yer, Congulus’un içsel yolculuğundaki yeni durağı” olarak tanımlanan EP, bu senenin gözden kaçırılmaması gereken güzelliklerinden. Seçkiye kulak verdikten sonra grup üyeleri Can Oklay, Cihan Önder ve Tayfun Gür’e ulaşarak kafamızdaki soruları ilettik.

Öncelikle Tılsım’ın ortaya çıkış hikayesine değinelim isterseniz. Gerçi geçtiğimiz sene de tekliler çıkarmıştınız, ama bu EP’nin yaratım süreci farklı olarak doğrudan pandemiyle kesişti sanırım. Öyleyse bu yeni koşullar mutfak kısmını nasıl etkiledi?

Tayfun: Pandemi başında doğal olarak herkeste olduğu gibi bir tedirginlik hali boy gösterdi. Konser olsa da olmasa da düzenli prova alan, bir araya sık sık gelen bir ekibiz. Sonra işi biraz daha online alana döndürdük, evde kapandığımız süre zarfında birbirimize kayıtlar yolladık, üzerine konuştuk. Biraz normalleşme olduğunda bir araya geldik. Hafta sonu sokağa çıkma yasakları başlayınca da Cihan’ın evde kapandık, hafta sonu hiç çıkmadık ve üretebildiğimiz kadar ürettik. O açıdan bizim için verimli oldu.

Can: Bu süreçte birçok parça ürettik ve pandemideki ruh halimizi de yansıttığı için Tılsım‘ı paylaşmaya karar verdik.

Cihan: Pandemi olmadan önce de sürekli birbirimizle yeni fikirleri paylaşıyorduk. Bu süreçte Can’ın da dediği gibi çok fazla materyal biriktirdik ama yaşanan karanlık ruh halini en iyi yansıtan bu parçalar üzerinde daha fazla çalışmaya karar verdik. Ev çalışmaları dışında bazı zamanlar tanıdığımız stüdyoları ikna edip hafta sonları gizlice prova yaptık. Tabii bizden sonra kimsenin provası da olmadığı için saatlerce çalışıp elimizdeki materyallerin olgunlaştığını hissedene kadar çalabildik.

“En umutsuz anlarınızda size yol gösteren” ışıkları kovalarken her şeye rağmen yanınızda olan ilham kaynaklarınız, sizi motive eden şeyler nelerdi?

Cihan: Congulus kendimi ifade edebilmemde önemli bir oyun alanı. Parçaların üretim aşamalarının yanı sıra görsel dünya da dahil olmak üzere Congulus’a ait her türlü üretim beni kendiliğinden motive eden şeyler. Yaptığımız şeyi aslında sadece kendimiz için yapıyoruz. Sonunda tabii ki insanlarla da paylaşıyoruz. Underground bir üretim olduğu için içsel motivasyonlarla yola çıkıyoruz. Getirisi üretimin kendisi. Geçtiğimiz zorlu dönemde sahip olduğumuz bu ilaç aslında kendi kendine bir motivasyon kaynağı. 

Can: Beni bu süreçte en çok motive eden şey 2019’da dahil olduğum bu grupta Cihan ve Tayfun ile beraber Congulus olarak yeni bir şey üretmek oldu. Çıkan her parçada ayrı bir heyecan yaşadım.

Bugüne dek size özgü belli bir psychedelic rock çizgisinde müzikler ürettiniz. Bir noktada Congulus’u sound olarak baştan yaratacak mısınız diye sormayacağım çünkü bence öngörülmesi kolay bir mefhum değil, ama şu günlerde bireysel düzlemde hangi tarzları ve sanatçıları dinlediğinizi merak ediyorum.

Can: En çok Jazz, Punk, Rocknroll, Psychedelic Rock, Techno, IDM, Progressive Rock dinliyorum. Son zamanlarda ise çoğunlukla Londra’nın genç cazcılarından Jordan Rakkei, Yussef Dayes, Mammal Hands, The Comet Is Coming, Tom Misch gibi isimleri dinliyorum. IDLES, black midi, Squid, Jack White, Josh Homme gibi isimlerin müziği coşkularıyla ve tutkularıyla çok etkiliyor. Beni etkileyen diğer isimler ise Radiohead, Interpol, Deftones, Tropical Fuck Storm, All Them Witches, Foals, Four Tet, Nicolas Jaar, Moderat, Jon Hopkins, David August.

Tayfun: Genelde Pop, Progressive Rock, Funk, Fusion, Jazz dinlemeyi seviyorum. Bu aralar dönüp dönüp dinlediklerim, Kamasi Washington, St.Vincent, Benny Greb, Snarky Puppy, Miley Cyrus, Tool.

Cihan: Sormayacağım dediğin konuya değineyim yine de. Müziğimizi yeniden yaratma konusunda sürekli bir dönüşüm geçiyoruz. Bu EP Bozkır‘a göre daha karanlık bir yapıda. Yapısal değişikliler ile sound’da değişiklikler var. Yakında yine yeni albüm çalışmalarına başlayacağız. Eminim yine bazı değişiklikler, yeni fikirler çıkacaktır. Sonuçta yaptığımız şey psychedelic ve bu bizim bilinç düzeylerimizin geçirdiği değişimlerle yeniden şekilleniyor. Diğer soruna gelirsek son dönemde müzik dinleme konusunda biraz tembelleşmiş durumdayım. Bu sıralar arkada dönenler Slift, The Comet Is Coming, Autechre, Hardfloor, Föllakzoid, Allah-Las, Cava Grande, IDLES, Black Angels…

Pandemide gerçekleşen müzisyen intiharları, gece 12’den sonraki müzik yasağı… Yerli müzik ve sanat sektörü önceden de yeterli destek görmüyordu, şimdi her zamankinden zor durumda. Bu karanlık süreçten nasıl çıkacağız?

Tayfun: Bu süreç gerçekten tüm üreten müzisyenler için çok zor geçecek. Özellikle underground alanda çok zorlayıcı olacak. Tüm müzisyenler elini taşın altına koymak zorunda, daha kolektif yapılar oluşturulup herkesin birbirine destek olacağı bir ortam ile karanlık süreçten çıkacağımızı düşünüyorum.

Can: Müzisyen intiharları gerçekten bizi derinden etkiledi. Karanlık bir süreçti. Daha önce de bu tarz baskılarla karşılaştık fakat bu seferki biraz daha farklı ve sert oldu. Underground grupların çıkabileceği mekan sayısı da gittikçe azaldı. Kendimizi ifade edebilmemiz için kolektif oluşumlarla yapabildiğimiz her yerde konser yapmalıyız ki bu karanlık süreçten çıkabilelim. Sonuç olarak bizi ve herkesi müzik kurtaracak. 

Cihan: Bunlara karşı dayanmaya, dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Kısa yollar keşfetmeye ve karşı durmaya devam edeceğiz.

Bir grup olarak önümüzdeki günlere dair beklentileriniz, planlarınız neler?

Tayfun: Bizim için üretim devam ediyor. İlk önce EP’nin canlı lansmanını yapmayı düşünüyoruz. Bu EP’nin tadını çıkardıktan sonra, pandemi döneminde biriktirdiğimiz parçaların üzerine yoğunlaşıp yeni albüm için çalışmalara başlarız.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Can: Röportaj için teşekkür ederiz. Umarım her şey yoluna girer ve daha fazla insan bu zorlukları yaşayıp kötü günler geçirmez. Bol müzikli günlere.

Congulus’un Bandcamp profiline şuradan göz atabilirsiniz.