Ceyda Özbaşarel – Madtime Stories

Tür: Caz

Uyumadan önce ‘karanlık masallar’ dinlemek ister misiniz? Karşınızda Madtime Stories.

Albümdeki şarkıların birkaçını bundan yıllar önce Beyoğlu’nda, o zamanlar caz ve alternatif müzisyenlerin güvenilir kalelerinden biri olan Mitanni Cafe’de dinleme şansım olmuştu. 2014 yılında Ceyda Özbaşarel’le “Bi’ Şarkım Var!” açık sahne projesi vesilesiyle tanışmıştım. Başak Yavuz ile birlikte bir süredir şarkı söyleyenleri ve şarkı yazarlarını bir araya getiriyor ve kendi şarkılarını da paylaşıyorlardı. Proje bir albüm de doğurdu ve şimdilerde malum sebeplerle duraklasa da varlığını sürdürmekte.

Ceyda Özbaşarel yıllardır biriktirdiği birbirinden nefis ve her biri bir ‘film müziği’ temasına sahip şarkılarını geçtiğimiz haftalarda yayınladı. Madtime Stories’deki şarkıların biri Türkçe, diğerleri İngilizce. Mix’ini Derin Bayhan’ın, mastering’ini de Demirhan Baylan’ın üstlendiği albüm; trompette Barış Doğukan Yazıcı, trombonda Taşkın Akarsu, gitarda Emre Tankal, piyano ve tuşlu çalgılarda Adem Gülşen, kontrbasta Enver Muhamedi, davulda Derin Bayhan, ukulele ve ıslıkta Başak Yavuz kadrosuyla müzikal açıdan dinleyiciyi tatmin eden bir noktada.

Başlığa gelecek olursak, albümün karanlık bir tavrı var. Majör akorlarla dokunuşlar yapılsa da bu bulutlu hava hakimiyetini koruyor. Hikaye anlatıcılığı çok kuvvetli bir noktada. Albümün yıllardan geçtiği, demlendiği hem söz açısından hem müzik açısından epey hissediliyor.

Albümden Tavsiyeler

Greedy:

Albümün açılış parçası olarak, ruhuna dair keyifli bir örnek.

Remember Me:

Albümdeki hikaye anlatıcılığı, atmosfer yaratıcılığı ve dinleyiciyi içine alması açısından iyi bir örnek. Aynı zamanda albümün kliplendirilmiş ilk parçası.

Stormy Water:

Ceyda Özbaşarel’in mülteci bir çocuk için yazdım dediği şarkı dünyanın zorluklarına karşı o çocuğun yanında bizi bir yolculuğa çıkarıyor.

Tinderly:

Başak Yavuz’un ukulele ve ıslık performansıyla albümün kapanış parçası. Öyle bir duygusu var ki, hem tebessüm ettiriyor hem de ağlatabiliyor. Bu yumuşak şarkı, sizi hiç olmadık bir hissinizden yakalayacak.