Çağrı Sertel – Kuytu

Piyanist, aranjör, besteci ve prodüktör kimlikleriyle anılan yetenekli müzisyen Çağrı Sertel, 27. Akbank Caz Festivali kapsamında da dinleyici ile buluşmuştu. Büyük beğeni toplayan albümü Instant’ın ardından, Space Goats etiketli ilk solo piyano albümü Kuytu’yu geçtiğimiz haftalarda bizlerle buluşturdu. Pandemi döneminde yaratmaya başladığı, kendi müzik çizgisini yer yer elektronik sound’larla birleştirdiği solo projesi ‘Multiverse’, Kuytu ve ardından gelecek tekliler, albümler ile genişlemeye devam ediyor.

Kısa sürede 100.000 dinlenmeye ulaşan ve bazı parçaların global listelerde boy göstermesi gibi başarıları da beraberinde getiren albümden kısaca bahsedelim.

Joep Beving, Nils Frahm gibi müzisyenleri çağırıştıran, dinginlik ve naifliğin yansıdığı bu güzel albüm 8 parçadan oluşuyor ve 15 dakika. Ama o 15 dakika, dinleyeni zaman kavramının dışına taşırıp, saatler yaşatmaya itiyor.

Sanatçının da kendi albümü üzerine dediği gibi, ‘’meditatif etkiye sahip, dinledikten sonra, zor zamanlarda 15 dakikalık bir mola vermiş gibi’’ bir etki bırakıyor dinleyen üzerinde.

Sosyal medyada bu güzel albümün haberini verirken, şu notu düşmüş Çağrı Sertel:

‘’Albümün benim için ayrıca özel bir yanı da kayıtlarını yaparken, dinleyenlerin bu parçaları çaldığım anları hissetmelerini sağlayacak şekilde kaydetmiş olmam. Piyanonun mekanik seslerinden, çaldığım odaya kadar bütün sesleri en transparan şekilde kaydedip size duyurmak istedim… Keyifle dinlemeniz dileğiyle… Bu arada bütün parçaları çalarken video kayıtlarını da yaptım, yani duyduklarınızı görebileceksiniz de.’

Hayatın akışına kaybolup, dünyaca zorluklar içinde yüzdüğümüz bu günlerde kendi ‘Kuytu’nuza çekilip 15 dakikalık bir mola vermek kesinlikle iyileştirici olacaktır.