Bu Seneki PSM Caz Festivali’nden Seçmece 5 Konser

İlk iki senesinde The Australian Pink Floyd Show, Jan Garbarek, Chick Corea Trio, Ara Malikian ve Grails gibi birçok harika ismi sahnelerinde ağırlamıştı Zorlu PSM Caz Festivali. Elbette bundan sonraki turları merakla beklemek farz hale geldi. Yeni açıklanan 2019 kadrosu da üzmedi, belki de festivalin şimdiye kadarki en dolu senesi var önümüzde. O halde bu kadrodan 5 konseri evirip çevirelim; bakalım Bobby McFerrin, Kerem Görsev, İlhan Erşahin ve Kamaal Williams gibi isimlere başka kimler eşlik ediyor?

John McLaughlin & 4th Dimension (25 Nisan)

Açılış gibi açılış! John McLaughlin gitarda yaşayan bir efsane. Grubu Mahavishnu Orchestra’yla bestelediği şaheserlere ve solo albümlerine ek olarak Carlos Santana, Al Di Meola, Paco de Lucia ve Miles Davis gibi isimlerle çalıştı, dokunduğu yere ilham yağdırdı. Bizzat gidip görmeli.

Morcheeba (3 Mayıs)

Trip hop, elektronik ve rock diyarlarında eş zamanlı mesai yapan kült ekip Morcheeba, şüphesiz festivalin en beklenmedik ve özel isimlerinden biri. Yolculuğu 90’lardan günümüze uzanan grubun efsane vokali Skye Edwards‘ın sesinden okunan şarkıları canlı canlı da dinlemek şart.

John Scofield Combo 66  (18 Mayıs)

Bir diğer gitar efsanesi John Scofield‘ın özgeçmişinde Miles Davis, Herbie Hancock, Pat Metheny, Billy Cobham, John Mayer, Jaco Pastorius ve Charles Mingus gibi eşsiz insanların adı yazılı. Festivalde vereceği konserde kendisine ve Vicente Archer, Gerald Clayton ve Bill Stewart eşlik edecek.

Geeva Flava / Bidar (22 Mayıs)

Yerli sahnenin en özel ekiplerinden, post-rock’ı caza ve funk’a bulayan Geeva Flava‘yı imkan buldukça sahnede yakın plandan görmek önem arz ediyor. PSM Caz’daki konserlerinde Flava’dan önce ilk teklisi “Oyun”‘u geçtiğimiz aylarda bizlerle buluşturan Bidar‘ı izleyeceğiz.

Diablo Swing Orchestra (1 Haziran)

İşte size festivalin serseri mayını, dışlanmış evladı, avangart kralları… Caz, metal, rock ve (adı üstünde) swing’i birleştirerek eşsiz bir müzik yaratan bu deli-dahi İsveçli ekip, 10 kişilik kalabalık kadrosuyla yaşayan efsanelerle başlayan festivali bambaşka bir noktada kapatacak.